Kurtuluş Savaşı’nda Abdurrahmanpaşa Lisesi
3 YIL ‘MEZUN’ VEREMEDİ

<center> Kurtuluş Savaşı’nda Abdurrahmanpaşa Lisesi </center><center><font color=’blue’>3 YIL ‘MEZUN’ VEREMEDİ </font></center>

Çanakkale Savaşı döneminde 120 öğrencisini “cephe”ye gönderdiği için 3 yıl boyunca “mezun” veremeyen Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. Yıldönümü nedeniyle “Çanakkale’nin Onbeşlilerine Vefa” sergisi açıldı.

Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin tarihsel yapısında açılan sergide öğrenciler, 3 ay boyunca seçtikleri eserleri seramik üzerine yansıttı.

Sergide 20 öğrenci, 20 eserle yer aldı.

Abdurrahmanpaşa Lisesi Resim Öğretmeni Özlem Günsal:

“Okulumuzun kütük defterinde yazılı olan ‘taht-ı silahta oldukları için mezun verememiştir’ yazısına ithafen Çanakkale’ye giden ’onbeşlilerimiz’e ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılı Onbeşlilerinden Bir Vefa’ sergisi yapmaya karar verdik. Öğrencilerimizle görüştük. Bir grup oluşturduk. Araştırmalarımızı yaptık, arşivdeki fotoğraflardan yararlandık. Seramik çalışmalarımızı oluşturduk. 3 aylık bir sürede çalıştık. Çocukların istekli olması ve o ruhu yaşatmaya çaba harcamaları bu çalışmaya güç kattı. Hem gururlu hem mutluyuz. Öğrencilerimin her biriyle gurur duyuyorum. 20 öğrencimiz var. Seramik kursundaki öğrencilerle birlikte çalıştı. Bir vefa sergisi bu.”

Okul Öğrencisi Ömercan Tekşen:

“11 sınıf öğrencisiyim. 18 Mart için okulumuz öğrencileriyle birlikte sergi yaptık. Bu sergide 18 Mart’ın önemini anlatmak okulumuzun tarihine yakışır bir şekilde temsil etmek adına bu sergiyi yaptık. Bu serginin bir önemi de bizim okulumuzdan cepheye giden 15-16 yaşında öğrencilerin olması. Biz de bu duyguyu yaşatmak için bu sergiyi hazırladık.”

Okul Öğrencisi Nuran Yücesağ:

“9. sınıf öğrencisiyim. 3 aydır çalışıyoruz. Çanakkale Zaferi ile ilgili eserler oluşturduk. Çanakkale Zaferi‘ndeki duyguları yansıtmak istedik. Duygulandım, mehmetçiğe derin saygı anıtı üzerine çalıştım. Savaşta bile insani duyguların yitirilmemesinden bahsettim.”

(Bu haber “kastamonuguncel.com”dan derlendi)

Etiketler