Salim YILMAZ
KİTAPLIK VE MÜZE

<center> Salim YILMAZ </center><center><font color=’blue’> KİTAPLIK VE MÜZE </font></center>

Salim YILMAZ

Ben Türkiye’de, Avrupa’da ve Amerika’da birçok müze gezdim.

Araştırmacı ve amatör arkeolog olarak, Abana’nın Kent Ormanı’na müze ve kitaplık kurulması için evimdeki kitapları, villamızın bodrumunda kurduğum müzeyi, Kent Ormanı Kurucusu Ahmet Bey’e (Kayaçal) verdim.

Müze ve kitaplık bu yılın (2021) mayısında açılacak.

Çatalzeytinli aydınlar da Çatalzeytin’de müze kurmak için çalışma başlatmış.

Bölgemizde kaybolmak üzere olan saban, boyunduruk, düven, yayık, kazan, kalbur, küfe, leğen, sepet gibi çocukluğumda kullandığımız araç-gereçler biraraya getirilerek müze kurulabiliyor. İnebolu’da kurulmuş.

Ginolu ve çevresinden çıkan lahit ve küpler, Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Bunlar, Çatalzeytin’de kurulacak müze için Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nden istenebilir.

Ben 49 yıl Hollanda’da kaldım. Philips’te montördüm. Oğlum Murat (1965) Hollanda’da Uçak Teknik ve Uçak Mühendisliği okullarını bitirdi. Amerika’da 6 yıl kaldı. Tek ve çift motorlu uçaklarla pilot öğretmenliği yaptı. Oturum alamayınca Türkiye’ye döndü. Bugün SunExpres’te kaptan pilot ve pilot öğretmenliği yapıyor.

Biz taşındık. Kışları İzmir Karşıyaka Mavişehir’de; Yazları da Abana’dayız.

Oğlumun sayesinde eşimle 2 kez Amerika’ya gittik. Newyork’ta Metropolitan Arkeoloji Müzesi’ni; Göçmen Adası‘nı, Özgürlük Anıtı’nı; Washington’daki müzeleri gezdik.

Paris’te Lovre Arkeoloji Müzesi’ni, Londra’da Britanya Arkeoloji Müzesi’ni, Berlin’de Pergamon Arkeoloji Müzesi’ni gördüm. Zeus Sunağı gibi Türkiye’den kaçırılan eserleri gördüm.

Amerika’ya ilk gittiğimizde zenciler dileniyordu. İkinci gidişimizde zencilere “sosyal aylık” bağlanmıştı. Lüks araba alıp satıyorlardı.

Hollanda’ya ilk gittiğimde (1965) çingeneler dileniyordu. Sonraları sosyalden aylık bağlandı. Onlar da lüks araba alım-satımı yapıyor.

Hollanda 30 yılda kalkındı. Kooperatifçilik, sigortacılık ve sendikacılık gelişti. Çalışanların % 80’i sendikalı. Biz, biribirimizi yiyoruz. Sendika başkanının 45.000 TL aylığı ve altında lüks araba var.

Atatürk’ün kurduğu fabrikalar birer ikişer satıldı. İşsiz sayısı 10 milyonu aştı.

Tek parti devrinde sosyalistleri, komünistleri hapislere tıktılar. Nazım Hikmet pisi pisine 13 yıl hapiste kaldı. Köylüler hor görülmeye başlandı. Bu yüzden CHP % 26’yı geçemiyor.

MUSTAFA ÖZTÜRK’ÜN ANILARI

Emin Türkay Öztürk, Babası Mustafa Öztürk’ün anılarını bir kitapta topladı. Kitabını imzalayarak bana da yolladı.

Mustafa Öztürk, Çatalzeytin’e ve köylerine, eğitim dünyamıza ışık saçmıştır.

Ben de Gölköy kökenliyim. Gölköy öğrenimli Çatalzeytinli çok sayıda aydın var.

Ginolu antik dünyanın merkezidir.

Çatalzeytin’e selam olsun.

Salim YILMAZ

Araştırmacı ve Amatör Arkeolog

(Bu yazı 30 Nisan 2021 tarihli Çatalzeytin Mektubu’ndan alındı)

Etiketler