Sinop:
1.600 YILLIK MOZAİKLER

<center> Sinop: </center><center><font color=’blue’>1.600 YILLIK MOZAİKLER  </font></center>

Sinop‘ta, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Tarih Kurumu’nun katkılarıyla yürütülen Balatlar Yapı Topluluğu kazısında ortaya çıkarılan ve onarım çalışmaları tamamlanan 1.600 yıllık döşeme mozaikler, uygun koşullarda sergilenerek turizme kazandırılacak.

Dönemin varsıl Doğu Romalıları için yapıldığı sanılan Balatlar Yapı Topluluğu‘nda 2010‘da başlatılan kazıda gün yüzüne çıkarılan döşeme mozaikler, onarım ve temizlik çalışmalarının ardından kazı alanında oluşturulan korunaklı yapıda korunuyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Balatlar Yapı Topluluğu Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu:

Balatlar‘daki kazıların artık son yılları yaklaşmakta. Birkaç yılımız var. Bundan sonraki birkaç yılda kazıyla hazırlanan projelerin uygulamaya geçmesi lazım. Bakanlığımızın desteğiyle alandaki diğer onarımlar ve restorasyon da yapılarak bir karşılama merkezi yapılıp turizme açılmalı. Cezaevi, bu yaz turizme açılacak. Buradan çıkan insanlar Balatlar‘a gelecek. Şu an gelen ziyaretçileri herhangi bir ücret almadan mesleki sorumluluğumuz ile gezdiriyoruz ama gerçek anlamda bir gezi yeri, ören yerine dönüşmesi için bakanlığın onay vermesi, aktif kazıların da belli bir noktada bitmiş olması gerekiyor. Biz bu seviyeye geldik.”

Mozaiklerin üzerine Zeugma, Antakya müzelerindeki gibi “cam zemin” yapılması gerektiğini vurgulayan Köroğlu, alanda yapılması planlanan karşılama merkezi projesiyle ilgili sürecin sürdüğünü sözlerine ekledi.

(Bu haber “vitrinhaber.com”dan derlendi)

Etiketler