Sinop:
5’ER KG’LIK LEVREK VE SOMON

<center> Sinop: </center><center><font color=’blue’>5’ER KG’LIK LEVREK VE SOMON </font></center>

Sinop’ta uzun yıllardır zıpkınla balık avlayan Amatör Balıkçı Sinan Ergen, Yakakent’te (Samsun) 5’er kiloluk somon ve levrek avladı.

Sinop’ta 20 yıldır tüpsüz dalış yaparak “hobi“ amaçlı zıpkınla balık avlayan Sinan Ergen işindeki yoğunluğu ve “stres“i denizde attığını söyledi:

“Uzun yıllardır dalıyor ve balık vuruyorum. Bu ayları kaçırmamaya çalışıyorum.  Bugünlerde hava sıcaklığının artması ve güneşin kendisini göstermesiyle balıklar, özellikle levrek balığı kenara geliyor.  Bu da zıpkıncıların iştahını kabartıyor. Mevsimin kış ayından çıkıp İlkbahara girmesiyle denizdeki su sıcaklığın artmasıyla denizdeki balık çeşitliliği ve havuzdan kaçan somonlar ve levrek, kefal balıklarıyla bu sıraları bolca karşılaşmak mümkün. Levrek balığı Karadeniz‘de kış dönemlerinde yaşamını çok derin sularda geçirip deniz suyu sıcaklığı özellikle 13-17 dereceye geldiğinde kıyılarda bu balıkları çokça görmek mümkün. Ben de bu fırsatları değerlendirip balık avlıyorum. Stresi sabah denizde atıyor, güne dinç bir şekilde başlıyorum. Balık avlamak kolay değil, teknikleri var. Nefes kontrolü yapıp dibe dalıyoruz.”

Ergen, denizde bu aylarda yumurta dönemi olduğundan dişi balıkları kesinlikle avlamadığını belirterek denizdeki “popülasyon”un artması için bilinçli avcılık yaptığını söyledi.

(Bu haber “57.com.tr“den derlendi)

Etiketler