Sinop:
AMFORALARI EVİNİN ÇATI KATINDA SERGİLİYOR

<center> Sinop: </center><center><font color=’blue’> AMFORALARI EVİNİN ÇATI KATINDA SERGİLİYOR </font></center>

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi‘nde “profesyonel dalgıç“ olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrılan İsmail Karakan, zamanının büyük bölümünü, tarihsel değeri olan “amfora“ları sakladığı evinin çatı katında geçiriyor.

Ayrıca, topladığı yüzlerce deniz kabuğunu da burada sergileyen Karakan, amfora ilgisinin 1988‘de başladığını söyledi:

“Dalgıç olarak arıza yapan teknelerin bakımına giderdim. Çoğu zaman para almazdım. Onlar da ilgim olduğunu bildikleri için bana ağlara takılan amforaları verirlerdi. Sinop‘ta avcılık yapan veya kente girip çıkan trol teknelerinden ağlarına takılan amforaları temin ettim. İlgim olduğunu bilen arkadaşlar da denk geldiklerinde bana haber verdiler. Böylelikle 80‘e yakın amforamız oldu.”

“Bilim insanlarımızın bana verdiği bilgiye göre, binlerce yıllık tarihi geçmişleri var. Bu açıdan özellikle arkeolojiokuyan öğrencilerimiz başta olmak üzere herkes buraya gelerek araştırma yapabilir. Kapımız herkese açık. Zevk ve onur duyarım.”

“Belirli aralıklarla müdürlük yetkilileri gelerek eserleri kontrol ediyor. Yeni eser oldu mu, envantere kayıt ediyorlar. Gelecek nesillere aktarılmasını, insanların gelip görmesini çok isterim.”

(Bu haber “vitrinhaber.com”dan derlendi)

Etiketler