Sinop CHP:
‘ASGARİ ÜCRET’TE VERGİ KESİNTİSİNE SON VERİLSİN!’

<center> Sinop CHP: </center><center><font color=’blue’>‘ASGARİ ÜCRET’TE VERGİ KESİNTİSİNE SON VERİLSİN!’ </font></center>

CHP Emek Büroları Sorumlu Başkanı Orhan Al, Sinop Uğur Mumcu Alanı’ında düzenlenen basın açıklamasında, “Seçim yakındır!” dedi:

Orhan Al şunları söyledi:

“Eğer ki iktidar yine bu çağrımıza kulak vermez ise seçim yakındır! İktidarımızda asgari ücretlilere uygulanan vergi zulmüne son vereceğiz, asgari ücretten vergi kesintisini kaldıracağız!”

Açlık sınırı altında asgari ücretle çalışan milyonlarca kişinin dengeli ve sağlıklı beslenme hakkı ne yazık ki fiilen yok olmuş durumda. Kış aylarında domates yeme hakkı yok. Asgari ücretli çalışanlar, aldığı ücretle kirasını, faturalarını ödeyemez durumda, çocuğuna okul harçlığı dahi verememenin ağır yükü altında. Telefon ve araba almaya hakkı yok; ama geçmeyeceği üçüncü köprünün yapım parası kendisini açlığa mahkûm eden asgari ücretinden kesiliyor.  Asgari ücretli çalışanlar açlığa ve yokluğa mahkûm edilmişken; bir yandan da ağır vergi yükü ile karşı karşıyalar. Asgari ücret, adı üzerinde en düşük ücrettir. Ve Türkiye’de toplumun en düşük gelire sahip olan asgari ücretlilerden yüksek oranda vergi kesintisi yapılmaktadır. Bir asgari ücretli yılın dört ayından fazla bir sürede sadece vergi ödemek için çalışmaktadır.”

“Öte yandan iktidar 10 yılda beşli çeteye tam tamına 128 kez vergi affı getirmiştir. Her bir kurumda 3’er 5’er maaş alan yandaş bürokratların bu ülkeye vergi ödeyip ödemediği belirsizdir. Yandaş şirketlerin vergi ödememek için mal varlıklarını başka ülkelerdeki banka hesaplarına gönderdiği, uluslararası belgelerce tescillenmiştir. Yandaşından almadığı vergiyi, vatandaşından alan tek adam rejimi yandaşın borcunu vatandaşa ödetmektedir. Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak, tek adam, şahsım hükümetinin asli görevi haline gelmiştir. Türkiye’de vergi kaçıranlar, vergi affından yararlananlar düşünüldüğünde, açlık sınırı altında yaşayan asgari ücretlilerden vergi kesintisi yapılması en büyük adaletsizliktir. Şu an asgari ücret brüt olarak 3 bin 577 TL’dir. Asgari ücretten yapılan vergi ve SGK kesintilerinden sonra bir asgari ücretlinin eline 2825 TL geçmektedir. Çünkü asgari ücretliden gelir vergisi, SGK işçi payı, İşsizlik Sigortası primi payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir. Bir başka deyişle asgari ücretten kesintilere son verildiğinde, asgari ücretlinin geliri 752 TL artışla 3 bin 577 TL’ye yükselecektir.”

“Türkiye şu anda Avrupa ülkeleri arasında en düşük brüt asgari ücrete sahip olan Arnavutluk’tan sonra ikinci ülkedir. Dünyanın en büyük ucuz iş gücü ülkesi olarak bilinen Çin’de dahi ortalama asgari ücret 387 dolar iken, TL’deki hızlanan değer kaybıyla birlikte Türkiye’de asgari ücret 300 doların altına inerek 297 dolara kadar düşmüştür. Şimdi kalkıp, asgari ücreti insanca yaşanabilecek bir seviyeye getireceğiz diyenler, eğer ki bu görüşlerinde samimilerse hodri meydan! Adil bir dünya diye nutuk atan, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diye sağa sola mesaj veren Cumhurbaşkanı, evvela kendi ülkesindeki adaletsizliğe son versin. Yıllardır bekletilen kanun tekliflerimiz meclise getirilsin ve asgari ücretliden vergi kesintisine son verilsin. Asgari ücret en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 TL seviyesine getirilsin. İktidara son çağrımız! Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Asgari ücretteki vergi zulmü ortadan kaldırılmalıdır. Eğer ki, iktidar yine bu çağrımıza kulak vermez ise, seçim yakındır! Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidarımızda asgari ücretlilere uygulanan vergi zulmüne son vereceğiz, iktidarımızda asgari ücretten vergi kesintisini kaldıracağız!”

(Bu haber ”ayancikdogus.com”dan derlendi)

 

Etiketler