Sinop:
ÇİLEK ÜRETİMİNDE YILLIK 70 TON

<center> Sinop: </center><center><font color=’blue’> ÇİLEK ÜRETİMİNDE YILLIK 70 TON  </font></center>

Sinop‘ta yılın “kadın mikro girişimci”si ödülünü alan 4 Çocuk Annesi Alime Çekirdek, eşiyle “küçük bir sera”yla başladıkları çilek üretimini 5 yılda 3.000 m2 alana çıkararak üretimde yıllık 70 tona ulaşmayı başardı.

Mertoğlu Köyü‘nde oturan Alime Çekirdek, Eşi Ümit Çekirdek’le 2016’da çilek üretimi yapmaya başladı.

Kadın girişimci olarak Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Sinop Şubesi’nce verilen “mikrokredi” ile küçük bir çilek serası oluşturan Çekirdek, eşinin de desteğiyle topraksız tarım uygulamasıyla üretimi büyüttü.

Alime Çekirdek, yurt dışında çalışan eşinin de ülkeye dönmesinin ardından seralarının büyüklüğünü 3.000 m2ye ve yıllık çilek üretimini de 70 tona çıkardıklarını söyleddi:

“Seramızda topraksız tarım uygulamasıyla çilek üretimi yapmaya başladık. Verimin güzel, talebin de çok olması üzerine seralarımızı büyütmeye karar verdik. Seramızı bir dönüme çıkardık ancak taleplere yine yetişmekte zorluk çektik. Geldiğimiz noktada 3 bin m2 alan üzerinde çilek üretimi yapıyoruz. Ürünleri pazarlamada sorun yaşamıyoruz. Aileler çocuklarıyla buraya gelerek çilek topluyor. Özellikle çocuklar çok seviniyor. Uygulama bu şekilde olduğundan pazar sıkıntımız olmuyor. Aynı zamanda bazı işletmelerle çalışıyoruz. Onların ihtiyaçları oluyor. Eğer çok fazla çilek olursa pazarda kendimiz de satış yapıyoruz. Eşimle bir hedefimiz vardı. Gecemizi gündüzümüze katarak bu noktaya geldik. Geceleri ışık çekerek seralarımızı oluşturduk. Kadınlar olarak her alanda var olmalıyız. Yılmadan, usanmadan mücadele etmeliyiz. Tüm kadınlara çağrım, kendilerine güvensinler. Bundan sonraki hedefim çilek üretim alanlarımızı daha da büyütmek.”

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Çekirdek Ailesi’nin seralarını gezip başarılar diledi ve Alime Çekirdek‘e yılın kadın mikro girişimcisi ödülünü verdi.

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler