Sinop:
FABRİKA GİBİ TUTUKLAREVİ

<center> Sinop: </center><center><font color=’blue’> FABRİKA GİBİ TUTUKLAREVİ </font></center>

Tutuklular hem “meslek” öğreniyor hem üretiyor.

SİNOP E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu‘nda 3.500 m2 alanlı tekstil atölyesinde üretim yapılarak Türkiye‘nin dört bir yanında satışa sunuluyor.

Burada kalfalık, çıraklık ve ustalık belgeleri alan tutuklular, “meslek” ediniyor.

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu, ülke genelindeki birçok tutukluya iş öğretiyor.

Sinop E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklulara “hazır giyim sektörü”nde iş eğitimi veriliyor.

Kurumun kapalı bölümdeki 1.000 m2’lik alanda, özkaynaklarla oluşturulan atölyede tutuklular mont, pantolon ve gömlek; açık bölümünde de, kamu-özel sektör iş birliğiyle kurulan 2.500 m2’lik alanda da gömlek üretimi yapılıyor.

Sinop E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Abdulhamit Denizci:

“Hükümlüyü çağırıp dinliyoruz, yoksa bir mesleğe yönlendiriyoruz. Hatta hangi mesleği öğrenmek istediğini, kendisini ceza infaz kurumunda nasıl geliştirmek istediğini soruyoruz. Burada öğrendiği meslek ve sanatı sürdürerek, kendi işlerini kuran veya başka iş yerlerinde öğrendiği meslek dalında çalışan birçok hükümlümüz var.”

Tutuklu R K:

“Dışarıda çalışmak nedir bilmiyordum. Ama burada disiplinli çalışmanın ne olduğunu anladım. Dışarı çıktığımda, hayatımı bu şekilde idame ettireceğim. Sabretmeyi öğrendim. Çalışmak eskiden bana zevk vermezdi. İşyurtları meslek edinmemi sağladı. Belki işyurtları ile karşılaşmasaydım, dışarıya çıktığımda tekrar suç işleyebilirdim. Ama şimdi öyle bir düşüncem yok. Dışarı çıktığımda mesleğim var ve bunu sürdürebilirim. Hatta aklımda planlar var. Kendime atölye açmayı düşünüyorum. Ailemiz, meslek öğrendiğimiz için gurur duyuyor.”

Tutuklu B G:

“İlkokul mezunuydum. Burada ortaokul ve liseden sonra bir üniversitede turizm bölümünü dışarıdan bitirdim. Şu anda da ikinci üniversite olarak ilahiyat okuyorum. Burada eğitim konusunda hiçbir engel yok. Birçok belge aldım, sosyal aktivitelere katılıyorum. Adalet Bakanlığı İşyurtları, bana çok şey kattı. Ayaklarım üzerinde durabilmeyi, toplumda sağlam bir birey olabilmeyi, ceza infaz kurumundan çıktığım zaman alnım açık bir yere girip rahatlıkla çalışabilmeyi öğretti. Yeni gelen arkadaşlarımıza elimden geldiği kadar bu işi öğretmeye çalışıyorum.”

Tutuklu UÇ:

“Burada çalışıyoruz. Devletimize, milletimize katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bize gelen bütün malzemeler, işyurtlarında üretiliyor. Diğer cezaevlerinde bizim gibi kader mahkumu arkadaşlarımız orada çalışarak, bizim gibi uğraşarak işyurtlarının, Adalet Bakanlığı‘nın katkısıyla üretiyor. Öğrendik, şimdi yeni gelen arkadaşlarımıza aynı desteği vermeye; öğretmeye çalışıyoruz. Başarılı olduğumuza inanıyoruz. Adalet Bakanımız sağ olsun.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

 

Etiketler