Sinop:
‘KALEKONDU’LARA YIKIM KARARI

<center> Sinop: </center><center><font color=’blue’>‘KALEKONDU’LARA YIKIM KARARI </font></center>

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘nde yer alan tarihsel Sinop Kalesi, 1982’de yapılan ve halk arasında ‘kalekondu‘ olarak adlandırılan yapılara “teslim” oldu.

Bugüne dek, kamulaştırma edertleri nedeniyle yıkılamayan yapılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı‘ndan ayrılan ödenekle “yıkım programı”na alındı.

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Metin Süren:

35 kalekondunun kamulaştırılmasıyla ilgili yaklaşık maliyeti çıkardık. 15 milyon civarında bir maliyeti var. Bunu bakanlığımıza yatırım teklifi şeklinde sunduk ve takip ediyoruz. 2022 bütçesine teklif ediyoruz. Bu sene yetişmesi mümkün değil. 2022 yılında inşallah kalekondular tamamen yıkılacak, şu an o bölgede çalışmalar sürüyor. Acil onarım ve müdahale gerektiren yerler vardı. İskele mevkiinde bulunan kalenin gövdesinden kopmalar söz konusu. Özellikle Lonca Kapısı’nda can güvenliği açısından tehlike arz eden yerler vardı. Bununla ilgili de 10 milyon ödenek ayrıldı.”

Sinop Kalesi ilk olarak İÖ 8’inci yy’da Milet‘ten gelerek Sinop‘ta yerleşip “koloni” kuran göçmenlerce yapıldığı düşünülüyor. İÖ 7’nci yy’daki Kimmer saldırılarıyla yıkılan kale surlarının Pontus krallarından 4’üncü Mithridat döneminde onarımı yapılarak kale bugünkü sınırlarına genişletildi. Romalılar ve Bizanslılar döneminde de onarım gören kale, 1214 ve 1261 yıllarında Selçukluların eline geçti. Sinop kent surları yarımadanın en dar olan boyun kısmını tümüyle çevrelemektedir. Kuzey surları 1800 m, güney surları 400 m, doğu surları 500 m ve batı surları 273 m uzunluğundadır. Kalınlığı 3-8 m arasında değişen surların yüksekliği 30 m’ye kadar çıkmaktadır.

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

 

Etiketler