Sinop:
KAYYUM REKTÖR İSTEMİYORUZ!

<center> Sinop: </center><center><font color=’blue’> KAYYUM REKTÖR İSTEMİYORUZ! </font></center>

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Sinop Şubeler Platformu, üyeleri Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerin gözaltına alınması ve Boğaziçi Üniversitesi‘ne atanan Kayyum Rektör Melih Bulu’ya ilişkin, basın açıklaması düzenledi.

Uğur Mumcu Alanı‘nda düzenlenen basın açıklamasında “Kayyum Rektör İstemiyoruz”, “Baş Eğmeyeceğiz, Aşağı Bakmayacağız” pankartları açıldı.

Açıklamada sık sık “Kurtuluş yok, tek başına ya hep beraber, ya da hiçbirimiz!” ve “Üniversitede kayyum istemiyoruz!” savsözleri atıldı.

KESK sinop Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Sinop Şubesi Kadın Sekreteri Asuman Aydoğdu:

Boğaziçi Üniversitesi, öğrencisiyle, akademisyeniyle, idari ve teknik personeliyle siyasal tarihimizin sayfalarından silinmeyecek bir duruş sergiliyor. Nefret söylemine ve öğrencilerimizi hedef alan saldırılara karşı mücadele edelim.”

“Tek tipçi, baskıcı ve kontrolcü bir öğrenme ortamı yerine eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir öğrenme iklimini talep eden üniversiteli gençler sabırla ve sebatla demokratik tepkilerini, barışçıl yollarla gösteriyor, taleplerini dile getiriyorlar.”

“Her rengi eşit gören, rengarenk enerjileri ile özgürlüklerini savunan gençler, korku dağının zirvesine taht kuranların karşısında diz çökmüyor! Yeni rejimin sahipleri ise YÖK, medya ve polis eliyle demokrasi isteyen gençlere kumpas kurmaya, onları gözaltına almaya ve tutuklamaya devam ediyor! Belirtmek isteriz ki asıl sorun kamuoyuna sunulduğu gibi kutsala yapılan bir saygısızlık değildir. Asıl sorun, düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendileri için bir özgürlük sanan siyasi iktidar temsilcilerinin, demokrasiden, demokratik tartışma kültüründen ve üniversite !krinden bihaber olmalarıdır. Öncelikle bilinmelidir ki, ifade özgürlüğü insanlığın kolektif mücadelesinin sonunda kazanılmış bir haktır ve sanat eserleri de ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmektedir.“

Kayyum rejimi, sistematik olarak yürüttüğü nefret söylemi ve provokatif girişimlerle protestoları bitiremeyince, bir kez daha öğrencileri ölçüsüz bir polis şiddetiyle yüz yüze bıraktı. Tutuklamaları protesto edebilmek için düzenlenmek istenen eylem key! biçimde engellendi, kampüs kapısına gelen öğrenciler gözaltına alındı, bir arada yürüyen öğrenciler darp edilerek gözaltına alındı, destek için gelen kitle örgütlerinin basın açıklamasına şiddetle saldırıldı.“

“…KESK Sinop Şubeler Platformu olarak, demokratik tepkileri ve talepleri nedeniyle tutuklanan, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden dayanışma mesajı vermek isterken gözaltına alınan tüm gençlerin hızla serbest bırakılmasını istiyoruz.“

“Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçilmesini engelleyen düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri sorumluluğa davet ediyoruz!”

(Bu haber “haber57.com.tr“den derlendi)
Etiketler

abanagazetesi