Sinop:
‘LAKERDA’NIN KİLOSU 100 LİRA

<center> Sinop: </center><center><font color=’blue’>‘LAKERDA’NIN KİLOSU 100 LİRA </font></center>

Karadeniz‘de torik ve palamudun dilim dilim kesilerek salamura edilmesiyle hazırlanan lakerda, 2 kilogramlık kavanozlarda 400 TL’ye satışa çıktı.

Palamudun irisi ya da torikten yapılan lakerda için ilk olarak dilim olarak kesilen balıkların omurilikleri ince uçlu bir tel yardımıyla temizleniyor.

Balığın temizlenmesinin ardından 3 gün tuzlu ve buzlu suda bekletiliyor.

Ardından lakerdanın en önemli işi olan tuzlamaya geçiliyor. Tuzlanan balıklar buzdolabına kaldırılıyor. Dinlenmeye alınan balıklar daha sonra saklama kaplarına konularak hazır duruma geliyor.

Kentte 2 kilogramlık lakerdalar 400 TL‘ye satılıyor.

Sinop‘ta balıkçılık yapan İbrahim Çoşkunarslan:

Lakerda için önce balığın güzel olması gerekiyor, çok sert olması lazım. Sonra balığı güzelce dilimliyoruz ve kanını çıkarıyoruz. 2-3 gün tuzlu ve buzlu suda bekletiyoruz. Balığı bembeyaz yaptıktan sonra balığın içindeki iliğini çıkarıyoruz. Onu belirli bir süre ince tuzda bekletiyoruz. Ondan sonra kavanozlara koyuyoruz. İçine zeytinyağı veya tuzlu su koyan da oluyor. Daha sonra afiyetle yiyoruz. Ekim ayındaki balıklar güzel olur. Normalde ise kasım ayındaki balıklar tuzlanır. Çünkü içi yemsiz olur. Şu an palamutun tanesi 40 TL, biraz pahalı. O nedenle lakerda fiyatları da arttı.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler