Sinop:
LEYLEKLER YAKINDAN İZLENİYOR

<center> Sinop: </center><center><font color=’blue’> LEYLEKLER YAKINDAN İZLENİYOR </font></center>

Sinop‘un Saraydüzü İlçesi’nde Cuma Ovası‘ndaki 67 leylek yuvası, Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi ile Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr Evrim Sönmez‘in yürüttüğü ‘Saraydüzü Cuma Ovası’nda Leylek Popülasyonu‘ tasarımı kapsamında iki yıldır yakından izleniyor.

Tasarım kapsamında yapılan çalışmalarda 250 leylek gözlendi ve 129 yavru uçmayı ve göç etmeyi başardı.

Leylek yuvalarının güvenliği için “platform”lar yerleştirilirken, leylek yavrularına halkalama çalışması da yapıldı.

Saraydüzü Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Okul Müdürü ve Proje Koordinatörü Orhan Okur:

“Yavru uçurabilen toplam 48 yuvadaki 129 yavru uçmayı ve göç etmeyi başarmıştır. 2022 yılı ile kıyasladığımızda aktif yuva ve yavru sayılarında artış görülmektedir. Projenin 2023 yılı faaliyetleri kapsamında 20-21 Mart 2023 tarihlerinde Yeşilırmak Elektrik Dağıtım AŞ tarafından yaptırılan platformlar beş yuvaya yerleştirilmiştir. Böylece yuvaların bir kısmında leylek yuvalarının güvenliği ve elektrik hatlarının sağlıklı şekilde işlemesi sağlanmıştır.”

“2022 yılında 54 yavru leyleğe halka takılmışken 2023 yılında 64 yavru leyleğe halka takılmıştır. Birçok üniversitenin katılımıyla gerçekleşen proje, ilimizde bu tarzda gerçekleşen ilk proje olma özelliğini taşımaktadır. Beş yıl devam etmesi ön görülen projenin ilk iki yılı tamamlanmış olup 2024 yılında gözlem faaliyetleri yanında tehlike arz eden yuvalara yapay platform takılması, yavru leyleklere halka takılması faaliyetleri de devam edecektir. Bu faaliyetlerin yanında Cuma Ovası‘nda bulunan köylerde yaşayan halk ve öğrenciler için akademisyenlerce bilgilendirme seminerleri yapılacaktır.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler