Sinop‘ta
4 EKİM HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ

<center> Sinop‘ta </center><center><font color=’blue’>4 EKİM HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ </font></center>

Sinoplu hayvanseverler ‘4 Ekim Hayvanları Koruma Günü‘nde belediyenin Hayvan Barınağı‘nda buluştu.

Hayvanseverlerin başlattığı Empati Projesi kapsamında hayvanların mama gereksinimi için sağlanan makinaların ilk kullanımı da Hayvanları Koruma Günü‘nde gerçekleşti.

Hazırlanıp pişirilen mamalar can dostlarına verildi.

Hayvanları Koruma Günü‘nde birçok hayvansever de, çuvallar dolusu mamayı barınağa getirdi.

Sinop Belediyesi Başkan Yardımcısı Hakan Sönmez:

“Artık yemek artıkları çöpe gitmiyor. Yemekler barınağa geliyor. Fırıncı arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Kalan ekmeklerin atılmasını engelleyerek barınağa gelmesini sağlıyoruz. Onlar da mama, ekmek ve eti mikserimizde karıştırarak hayvanlarımıza protein değeri yüksek bir besin kaynağı oluşturuyoruz.”

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salim Akbaş:

“Bugün can dostlarının barınağındayız. Onlarla beraber bir gün geçiriyoruz. Sevgiye muhtaç çok sayıda can dostumuz var burada. Böyle bir günde onlarla birlikte olmak ve vakit geçirmek bizim için de özel anlar. Ayrıca bundan sonraki projelerde neler yapılabileceğini görmek adına biraraya geldik. Bildiğiniz gibi kentimizdeki oyuncak fabrikası tarafından başlatılan Empati Projesi‘ne destek vermeye ve projenin büyüyerek başka yerlere de örnek olması adına iyi bir proje olduğunu düşünüyoruz.”

Polise TR Oyuncak Fabrikası Yatırım Danışması Taner Dinçkurt:

“Baya bir yol aldık. Yemekler pişmeye başladı. Bakslar da yüzde 90 oranında tamamlandı. 3-5 kişiyle başladık. Bakın şu anda birçok kişi burada. Herkes gönüllü. Çocuklarıyla, köpekleriyle buraya geldi. Gerçekten iyi bir sinerji oluştu. Gerçekten mutlu bir gün yaşıyoruz.”

Sinop Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Aynur Er:

“Bugün 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü. Onlar Allah‘ın bizlere emaneti. Onları korumamız gerekiyor. Biz dernek olarak yaşatabilmek için çok mücadele veriyoruz. İnsanlar hiç değilse kapılarının önüne bir kap mama, bir kap su koysunlar. Hiç değilse onları vurmasınlar dövmesinler.İlla sevmek zorunda değiller ama en azından bunu yapsınlar. Biraz vicdan istiyoruz. Empati Projesi‘nin Sinop‘a çok faydalı olacağını düşünüyorum.“

Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Derya Ertekin:

“Hayvanları koruma gününde barınaktayız. Can dostlarımızla birlikteyiz ve çok mutluyuz. Hayvanlar sadece bir gün değil her gün korunsun, doysun ve mutlu olsun istiyoruz. Bu proje kapsamında yaş mama makinalarımız ile hayvanlarımıza mama yapılacak. İlk etap barınak, ama daha sonraki safhalarda diğer besleme alanlarına yayılabilir. O anlamda bir gün değil her gün hayvanları hatırlamanın gerekliğini göstermek açısından Empati Projesi‘nin başlama günü olarak bugün seçildi. Proje bir dayanışma projesi. Birçok bileşenin yer aldığı bir proje. Fabrikalardan yemek artıklarını alıp karıştırma makinelerimizde karıştırarak hayvanlarımıza yaş mama sağlayacağız. Daha kaliteli mamalar olacak. İçerisine et ve kemik de girecek. Kemikleri öğüterek mamaya katacağız. İkinci etabı daha farklı devam edecek. Mesela okullara da yaymayı düşünüyoruz. Çok ortaklı gerçekten Sinop projesi olacak.”

Sinop Belediyesi Hayvan Barınağı Rehabilitasyon Merkezi Veteriner Hekimi Volkan Tuncay:

“Gıdaya çok ihtiyacımız vardı. Empati Projesi sayesinde gıda yardımı olarak bizlere büyük faydası oldu. Ayrıca farkındalık oluşturdu. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü‘nde insanların buraya gelmeleri ve hayvanlarla ilgilenmeleri gerçekten sevindirici. Artan yemekler artık çöpe gitmiyor ve barınağa geliyor. Kampanyanın daha da büyüyüp gıdanın gelmesiyle can dostlarımıza daha da katkı sağlayacak. Burada ekibimiz her zaman hazır. Can dostlarımızın daha iyi beslenebilmesi için buradayız.”

Sinop Belediye Meclisi Üyesi Önder Serdar Öztürk:

“Biz de mamamızı aldık ve babamla can dostlarını bu özel günde ziyaret ettik. Onlara iyi davranmak ve yanlarında olmak hepimizin görevi.”

Hayvanseverlerin barınaktaki hayvanlarla ilgilendiği 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü‘nde, barınağa kazandırılan yeni makinalarla hazırlanan mamalar görevlilerce hayvanlara verildi.

(Bu haber “vitrinhaber.com“dan derlendi)

Etiketler