Taşköprü:
KADINLAR LAVANTA ÜRETİMİNE BAŞLADI

<center> Taşköprü: </center><center><font color=’blue’> KADINLAR LAVANTA ÜRETİMİNE BAŞLADI </font></center>

Taşköprü‘de Köy-Üret Kadın Girişimciler Kooperatifi çatısında biraraya gelen kadınlar, lavanta üretimine de başladı.

İlçede 2019’da ev hanımı, hemşire, esnaf ve eczacıdan oluşan 7 kadının biraraya gelerek kurduğu kooperatifte ilk aşamada erişte, reçel, turşu gibi ürünler üretildi.

Daha sonra “lokanta“ bölümü hizmete açılan kooperatifte, kadınların pazara getirip satamadıkları ürünleri de alındı.

Bu yıl yaklaşık 15 ton sarımsağın da satışını yapan kadınlar, ürünlerini birçok ile gönderdi.

Kooperatif üyeleri, bu yıl Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr Öğretim Üyesi Aydoğan Aydoğdu aracılığıyla sağladıkları 6 bin lavanta fidesini Taşköprü Kaymakamlığı‘nın da desteğiyle toprakla buluşturdu.

Köy-Üret Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Behiye Ekinci, kooperatifin kendisiyle birlikte Gülçin Akman, İlknur Çetin, Esra Çelik, Aynur Berber, Songül Altıntaş, Gülay Matracı olmak üzere 7 ortaktan oluştuğunu söyledi.

Başkanı Behiye Ekinci:

Taşköprülü kadınların birleşip, daha çok ses getireceğini düşündüğümüz için bu projeye başladık. Amacımız Taşköprü‘de yerelde üretilen ürünleri gerek yurt içi gerek yurt dışına pazarlamak.”

“Kooperatifimizin kalite standartlarına uyan her ürünü burada değerlendiriyoruz. Buraya üreticilerimiz gelip ‘Bunu ürettim’ dediğinde elimizden geldiğince onu geri çevirmemeye çalışıyoruz. Sarımsak satıyoruz. Kendi imkanlarımızla, kendi bütçemizle kurulduk. Kimseden maddi bir yardım almadan bu sürece kadar kendimizi getirdik. 130 m2‘lik bir alanda hizmet veriyoruz. Lokanta ve mutfak bölümümüz var. Bunun yanında üretim yapıyoruz. Şimdi de lavanta projesini hayata geçirdik.”

Taşköprü‘ye 6 bin lavanta fidesi diktik. Aydoğan Aydoğdu Hocamız bu yola çıkmamızda bizim için öncü oldu. Projeyi Taşköprü Kaymakamlığı‘yla yürütüyoruz. Taşköprülü kadınlar olarak biraraya geldik ve üretimin içine girdik. Kadınlara tavsiyem, birlik olsunlar, beraber olsunlar. Birlikten kuvvet doğar.”

Kooperatif üyesi İlknur Çetin:

“Kooperatifte kalite standartlarına uygun her ürünü, üreten kadınlardan, köylülerden alıyoruz, pazara kazandırıyoruz. Bir köprü oluşturduk.”

Songül Altıntaş:

“Kadınlar biraraya geldiklerinde ekonomiye nasıl bir faydaları olur, onu göstermek istedik. Biz hem anne hem iş kadını hem eş hem kardeşiz.”

Gülçin Akman, lavanta yağı ve esansı gibi çeşitli ürünleri değerlendirip Taşköprü ekonomisine kazandırmayı düşündüklerini söyledi.

(bu haber “sondakika.com“dan derlendi)

Etiketler