Taşköprü: ORMAN YANGININDA 4 EV YANDI

Taşköprü: ORMAN YANGININDA 4 EV YANDI

Taşköprü‘nün Derekaraağaç Köyü, Dumanlı Mahallesi’nde belirlenemeyen bir nedenle başlayan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle giderek büyüdü, yerleşim yerlerine dek ulaştı.

Boşaltılan Derekaraağaç köyü, Tekeoğlu Mahallesi‘nde 4 ev ve 4 samanlık yandı.

Yangına Taşköprü ve Kastamonu itfaiye ekipleri ile Kastamonu ve Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü arazözleri ile çevre ilçelerden çok sayıda yangın söndürme ekibi yollandı.

2 uçak, 3 helikopter, 40 arazöz, 15 dozer ve 160 orman çalışanı ile yangınla savaşım sürüyor. UMKE, AFAD ekiplerinin de destek verdiği çalışmalarda 112 Acil Servis ekipleri de bölgede bekletiliyor. 20 hektarlık ormanın yangın nedeniyle zarar gördüğü belirlendi.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey:

“Hava araçlarının gece çalışması mümkün olmadığı için şu an kara ekiplerimizle müdahale ediyoruz. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte helikopter sayımızı artıracağız. Hava araçlarıyla da sabahleyin etkin bir şekilde devam edeceğiz. Yangınların yüzde 90’ı insan kaynaklı. Vatandaşlarımızın özellikle hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bu günlerde açık alanlarda kesinlikle ateş yakmamalarını özellikle istirham ediyoruz.”

(Bu haber “habertakvimi.com“dan derlendi)

Etiketler