Taşköprü: Pompeiopolis Antik Kenti
AÇILMAYA HAZIRLANIYOR

<center> Taşköprü: Pompeiopolis Antik Kenti  </center><center><font color=’blue’> AÇILMAYA HAZIRLANIYOR </font></center>

Taşköprü-Pompeiopolis Antik Kenti açılmaya hazırlanıyor.

Kazı çalışmalarına Türk arkeologların yansıra İtalya ve Polonya‘dan gelen 30 kişilik ekip de katılıyor.

Roma döneminde Anadolu‘nun en büyük kentleri arasında bulunan Pompeiopolis Antik Kenti‘nde 2006’da başlatılan kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kastamonu Müze Müdürlüğü ve Taşköprü Belediyesi’nin desteğiyle sürüyor.

Taşköprü Belediyesi’nce Pompeiopolis Antik Kenti‘nin ören yeri yapılarak turizme açılması için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı‘na (KUZKA) proje sunuldu.

KUZKA‘nın vereceği destekle antik kent sınırlarının koruma altına alınması, güvenlik kamera sistemi yapılması, yeni bir ziyaretçi karşılama, tanıtım merkezi ile kazı, depo ve laboratuvar alanları oluşturulması planlanıyor.

Böylece antik kentin uzun yıllar sürecek ören yeri olma sürecinin kısaltılması amaçlanıyor.

Taşköprü-Zımbıllıtepe’deki Pompeiopolis Antik Kenti Kazı Çalışmaları Başkanı Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Dr Öğretim Üyesi Tayyar Gürdal:

Pompeiopolis Antik Kenti‘nde sunuma yönelik çalışmaların azlığını görmüştük. Bu açığı kapatma niyetindeyiz. Tabii bu açığı kapatırken yaptığımız en önemli iş, restorasyon ve konservasyon çalışmaları. Gerçekten büyük bütçelerle çalışılması gereken iki alan. Bununla ilgili desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Kalkınma ajansıyla gerçekleştirilen, belediyemizin de desteklediği bir güdümlü projemiz var. Bu projenin hayata geçmesi bizim için önemli.”

Tayyar Gürdal sürdürdü:

“Devletimizin her yere yetişmesi mümkün değil. Burada yerel güçlerin taşın altına elini koyması, kazıları desteklemesi gerekiyor. Onların desteğini alırsak, çok verimli ve hızlı şekilde Pompeiopolis Antik Kenti‘nin gezilebilir bir ören yeri haline dönüşmesini sağlayabiliriz. Bu önemli. Pompeiopolis Antik Kenti‘nin Taşköprü‘nün ve Kastamonu‘nun geleceğiyle ilgili çok önemli bir merkez olduğunu düşünüyorum.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler