Tosya:
55 TON BAL HASADI YAPILDI

<center> Tosya: </center><center><font color=’blue’>55 TON BAL HASADI YAPILDI </font></center>

Tosya Tarım ve Orman Müdürü Ali Çakar, ilçe genelinde 5 bin 600‘ü kayıtlı olmak üzere yaklaşık “7 bin arı kolonisi”nin bulunduğunu söyledi:

Tosya‘daki meyve bahçelerinde iklim şartlarına uygun hemen hemen her çeşit meyve ve sebze yetiştirilmektedir. Hemen yanı başımızda çam ormanları bulunmaktadır. Yine çok yakınımızda meşe ormanı da bulunmaktadır. Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan ilçemiz, içinde ‘endemik bitkiler’”in de yer aldığı çok geniş bir çiçek florasına sahiptir. Arı yetiştirildiği zaman sadece bal üretilmez. Arı sütü, polen, propolis ve bal mumunun yanısıra üreticilerimiz arı ve ana arı satışından da önemli gelir elde etmektedir. İlçemiz genelinde üreticilerimiz yaklaşık 55 ton civarında bal, 5 ton bal mumu, 500 kilogram polen ve 2 kilogram civarı da arı sütü hasadı gerçekleştirdi.”

Yenidoğan Köyünde Arıcılık Yapan Feridun Mahsül:

700 kovanda bal başta olmak üzere arı ve arı ürünleri üretimimiz var. Ailemizle birlikte kovanlarımıza bakıyoruz. Her yıl koloni sayısında değişiklikler oluyor. Koloni sayısı çoğaldıkça arının bakımı da zorlaşıyor ama arıcılığı severek yapıyoruz.”

(Bu haber ”haberturk.com”dan derlendi)

Etiketler