Türkeli:
25 DEKARDA YABANMERSİNİ ÜRETİMİ

<center> Türkeli: </center><center><font color=’blue’>25 DEKARDA YABANMERSİNİ ÜRETİMİ </font></center>

Türkeli’nin Çatakörencik Köyü’nde, 2 üretici, 25 dekar üzerine kurulu bahçede yabanmersini (mavi yemiş = Vaccinium spp) üretecek.

Bir kooperatif kurularak yabanmersininin yaygınlaşmasını istediklerini vurngulayan Üretici Kadir Demirel şunları söyledi:

Maviyemişi 5 çeşit olarak diktik. Erkenci ve geç çeşitleri var. Yüksek rakım bitkisi bunlar. Yaptığımız araştırmalar sonrası bu meyvenin bölgemiz için de uygun olduğu tespit edildi. Sonrasında kurum müdürleri ve iş insanlarının destekleriyle bahçemizde kurulumu gerçekleştirdik. Dekar başına 4 bin dolar civarında maliyeti tutuyor. İlk hasadı 2022 Haziran ayında alacağız.”

“Yetiştiriciliği özenle ve dikkatli yapıldığı takdirde önemli bir gelir kaynağı sağlayacağını düşünüyorum. Bu nedenle mavi yemiş pazarının da genişletmek ve gençlere iş sahası oluşturmak anlamında geleceği olan bir üreticilik alanı olduğunu düşünüyorum. Kilogramı 120 liradan satılan bir ürün. Tüm emeklerin karşılığını bulduğu güzel bir iş imkânı.”

“Bu ürün 2000 yılından itibaren ülkemizde de yetiştirilmeye başlandı. Karadeniz`in ekolojik yapısı meyvenin yetişmesine oldukça uygun olduğu için son yıllarda üretimde bir artış söz konusu. Türkiye’de ve dünyada özellikle dondurma, pasta, meyve suyu, çay ve unlu mamüller yapımında ve ilaç sanayisinde kullanılıyor.”

(Bu haber “turkelihaber.com”dan derlendi)

 

Etiketler