Valla Kanyonu
TURİST AKININA UĞRUYOR

<center> Valla Kanyonu </center><center><font color=’blue’> TURİST AKININA UĞRUYOR  </font></center>

Dünyanın en derin ikinci kanyonu” olarak gösterilen Valla Kanyonu, bir ucundan öteki ucuna 3 km uzunluğundaki “ahşap platform“la geçilen ve bir “doğal akvaryum“unu anımsatan Horma Kanyonu, Ilıca Çağlayanı ve dünyanın en büyük dördüncü mağarası olarak gösterilen Ilgarini Mağarası‘nın bulunduğu Pınarbaşı İlçesi, coronavirüs salgınına karşın, görkemli doğasıyla konuklarından yoğun ilgi görüyor.

Valla Kanyonu’nun yaklaşık 12 km uzunluğu ve 1.100 m derinliği var.

Pınarbaşı İlçesi’ne bağlı Muratbaşı Köyü’ndeki Kanlıçay’dan girilen Valla Kanyonu‘nda, geri dönüş olanağı bulunmadığından, ancak 12 km yürüyerek Cide’ye bağlı Loş Vadisi-Hamitli Köyü’nden çıkılabiliyor.

Zarı Çayı’nın yüzyıllara uzanan yolculuğu sırasında oluşan Horma Kanyonu, son olarak kayalara çivilerle monte edilen 3 km’lik “ahşap platform”la bir ucundan öteki ucuna dek yürüyerek geçilebiliyor.

Kastamonu‘nun kanyonları, pandemiye karşın, turist akınına uğruyor.

Horma Kanyonu‘nu geçince Ilıca Şelalesi’ne ulaşan suyun, 10 m yükseklikten dökülmesiyle oluşan doğal havuz, özellikle yaz günlerinde serinlemek isteyenlerden yoğun ilgi görüyor.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar:

“Merkez nüfusu 2.500, genel nüfusu da 6 bin olan bir ilçeyiz. 2. 500 nüfusu olan bir ilçeye yaklaşık 150 bin kişinin gelmesi muhteşem bir şey. Bunun yegane sebebi ilçenin doğal güzelliklere sahip olması. Türkiyegenelinde olmayan güzelliklere sahip olması bunun gerekçesi. Bu ziyaretçi artışı dolayısıyla dünyaca tanınan bir otel zinciri, bölgeye otel yapma kararı aldı. Bir at çiftliğinin yapımıyla ilgili çalışma var. Horma Kanyonu girişindeki mesire alanının ihalesini yaptık. 2021 yılında çok daha fazla turist olacak.“

(Bu haber “ntv.com.tr”den derlendi)

Etiketler