Abana DEVA Partisi’den
BELEDİYE MECLİSİNE 2 ÖNERGE

<center> Abana DEVA Partisi’den </center><center><font color=’blue’> BELEDİYE MECLİSİNE 2 ÖNERGE </font></center>

Abana DEVA Partisi’den Abana Belediye Meclisi Üyesi Yavuz Kalaycı, belediye meclisine, belediye meclisinin çalışmaları konusunda 2 soru önergesi verdi.

Önergeler aşağıdadır:

BİRİNCİ ÖNERGE

“1- 2020-2021 yıllarına ait belediyemiz kesin hesap raporlarının incelenmesi adına bir örneğinin tarafıma verilmesini,

2- 2022 yılına ait ‘mali yılı bütçesi’nin madde madde ele alınarak, her maddenin oturum bazlı görüşülmesini ve meclis üyelerinin her maddeyi ayrı ayrı görüşerek daha kapsamlı ve anlayarak görüşülmesini,

3- İlçemiz Ezine Çayı üzerinde yapımı başlanan ıslah çalışmalarında Ezine Köprüsü’nün daraltıldığı, çevre koruma olarak yapılan setlerin yetersiz olduğu görülmüştür. Akabinde aynı şekilde sel afetinden önce Bartın İli tarafında yapılan setlerin de aynı olduğu görülmüş ve sel afetinde koruma adına etki yapmadığı tespit edilmiştir. Belediyemizin ilçemizi ve çevreyi  bildiği varsayıldığında yöreyi ve Ezine Çayı’nı ilgili kurumlara anlatımında ve öneri kısmında çalışmaya ortak olmalarını, yapılan yanlış uygulamadan dönülmesi gerektiği hususunu,

4- İlçemizde yapımı başlanan kanalizasyon altyapısının Bağlık, Hacıveli ve Çayırcık Mahallelerini kapsamadığı söylenmektedir. Bu söylemin aslı var mıdır? İlçemiz belirtilen mahallelerinin kanalizasyon çalışması bu çalışma kapsamında var mıdır?

5-  Belediyemize ait 75. Yıl Parkı Sosyal Tesisleri’nin 2020-2021 yıllarına ait net kazancı ne kadardır? Sosyal tesislerden gelen kazanç nerelere harcanmaktadır?

6- Belediyemize ait kum ocağının 2020-2021 yıllarına ait kazancı ne kadardır? Kum ocağından sağlanan kazanç nerelere harcanmaktadır?

7- Daha önceki meclis toplantılarında başkanlığınıza sunduğumuz ve belediye tarafından kaldırılmadığı beyan edilen İlçemiz adına yazılı şiir tabelasının kimler tarafından kaldırıldığı tespit edilebilmiş midir? Belediyemizin kendi kaldırmadığı beyan edilen ilgili tabela ne zaman yerine koyulacaktır?

8- Yine belediyemize ait Mavi Tatil Köyü’nün 2021 yılı kazancı ne  kadar olup, gelir hangi durumlarda nerelere harcanmıştır?”

İKİNCİ ÖNERGE

“1- Kış hava şartlarının ilçemizde yoğun geçmesi sebebi ile uzun zamandır bakımsız bırakılan balıkçı esnafımızın ve çevre ilçelerden gelen balıkçıların barınağı olan Abana Limanı’nın dış duvarları korunaksız durumdadır. Balıkçı barınağının dalga önler duvarlarının yapımı için ne gibi bir çalışma yapılmaktadır? Varsa bir planlama ne zaman başlaması düşünülmektedir?

2-  Ağustos ayında bölgemizde meydana gelen sel felakati neticesinde çarşı meydanından Hacıveli mevkiine kadar olan bölgede yer yer toprak kaymaları oluşmuş durumdadır. Bu toprak kaymalarının olduğu bölgelerin alt kısmında yerleşim yerleri mevcut olup, önlemleri ile ilgili halen bir çalışmanın olmadığı gözlemlenmektedir. Mevcut durumda ne gibi planlama yapılmaktadır.?

3- İlçemiz Hasan Doğan Meydanı’nda asılı Şair Behçet Kemal Çağlar tarafından İlçemiz için yazılı şiirin aslını olduğu tabela neden mevcut yerinden kaldırıldı? Niçin halen yerine konulmamaktadır?

4- Yine Ağustos ayında bölgemizde meydana gelen sel afetinin neticesinde sanayi mevkii ve spor alanları Ezine Çayı’na yakınlığından dolayı yıkılmış ve kullanılmaz hale gelmiştir. Görülen çalışmalar incelendiğinde yine aynı bölgeye kurulması planlanan sanayi çarşısı ve spor komplekleri için ne gibi önlemler alındı?

5-  İlçemiz kanalizasyon altyapısının yapım işlemleri sürmektedir. Fakat İlçemiz için büyük ihtiyaç duyulan su altyapısı için çalışma planlanması yapıldı mı? Varsa bir planlama ne zaman başlaması düşünülmektedir?

6- Yine balıkçı barınağında bulunan ve ilçe balıkçılarımız için korunma, ısınma ve depolaması için kullanılan balıkçı kulübelerinin iyileştirilmesi için ne gibi bir çalışma planlanmaktadır? Varsa bir planlama ne zaman hayata geçirilmesi düşünülmektedir?

7- Uzun zamandır yapımı devam eden ve halen sadece Harmason mevkiinde bir adet mahfuz ile süregelen mendirek çalışmasının uzamasının sebebi nedir? Çalışma ile ilgili bir denetim mekanizması var mıdır? Ve özellikle turistik bir ilçenin tam meydan kıyısına yüzlerce mendirek bloklarını koymanızdaki gerekçeli nedeniniz nedir? Görüntü kirliliği oluşturduğunun ve sahili kapatmasından dolayı kaldırılması talebimizi meclise sunmak isteriz.”

İkinci Önergeye Bld Bşk Yardımcısından Yanıt:

Etiketler