Abana ve Bozkurt SANAYİ SİTELERİ
MART’TA TAMAM

<center> Abana ve Bozkurt SANAYİ SİTELERİ  </center><center><font color=’blue’> MART’TA TAMAM </font></center>

11 Ağustos’ta Ezine Çayı’nın taşması sonucu oluşan sel, can yitiklerinin yanısıra çok sayıda ev ve işyerinin zarar görmesine neden oldu.

Birçok işyeri gibi Abana ve Bozkurt sanayi siteleri de yıkıldı.

Yüzlerce ailenin ekmek teknesi olan Abana ve Bozkurt sanayi sitelerinin “proje”si, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca tamamlanarak “eksiltme”si yapıldı ve yapım çalışmalarına başlandı.

Abana ve Bozkurt sanayi sitelerinin 2022’nin Mart Ayı’nda bitirilmesi bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 87 milyon 450 bin liraya eksiltmesi yapılan Bozkurt Sanayi Sitesi’nin 12 bin dönüm üzerine yapılacağı açıklandı.

Bozkurt Sanayi Sitesi’nde 52 dükkan ve 2 tekstil fabrikası yer alacak.

Hem Abana hem Bozkurt sanayi siteleri “çelik konstrüksiyon” olarak yapılırken, su basmaması içinde teknik olarak gerekli önlemler alınacak.

Bozkurt Sanayi Sitesi’nde 750 kişi çalışacak.

Bozkurt Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Cahit Kasap:

“…Gönlüm isterdi ki, Abana ve Bozkurt ilçelerinin sanayilerinin tek ve büyük olması, devletimiz bu şekilde düşündü mü, bilmiyorum. Ama, bizim sanayimiz ile ilgili bize mevcut hali korunarak geriye çekilip bir daha afet olmayacak şekilde kurulacak denildi. Benim bildiğim kadarıyla şu an sanayi ile ilgili yapım çalışmaları başladı ama esnafımızın çoğu şu anda işsiz vaziyette.”

“İlçemize verilen konteynırlar hem yer sorunu var hem de yetersiz. Esnafımız boşta kaldı. Allah razı olsun devletimiz Bağ-Kur’da erteleme yaptı. Ama erteleme bizim için çözüm değil. Bazı yardımlar konusunda sıkıntılarımız oldu. Hayat bir şekilde devam ediyor. Bu süreçte tam mı, geçici olarak mı, bilemiyorum, insanlarımız Bozkurt’tan göç etti…”

Bozkurt Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi 2. Başkanı Özcan Kocatürk:

“Şu anda Bozkurt Sanayi Sitesi’nin yapım aşamasına başlandı. Ama bazı teknik süreçleri var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın askı süresi var. Bu askı süresinde eksiklikleri gidermek için bir itiraz yaptık, itirazımız şu anda kabul oldu. Bakanlıktan araştırılıyor, yeni projelerle birlikte temel atmaya başlayacaklar. Şu anda Bozkurt Sanayi Sitesi temel durumunda, daha başlanmadı. Çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilan süresi bitmedi, bitmesi bekleniyor. Ama temeline başlandı, temizlik yapıldı ve kot aşağı düştü. Kotu 1,5-2 metre yükseltecekler, inşaatı üstüne yerleştirecekler. Uzunlamasına rezerv alanlarıyla birlikte tahminimce güzel bir şey olacak. Güzel olması için de uğraşıyoruz. Ama bazı aksaklıklar var, onları da gidermeye uğraşıyoruz.”

Bozkurt’ta bu kadar ağaç olduğu halde Karadeniz’e akan Ezine Çayı’nın ucu deniz üstünde yaklaşık 1 km mil yapmıştı, şu anda 300-400 m mil gözüküyor. Halen bazı yıkımlar var, onların bitmesini bekliyoruz. Kamulaştırılan yerlerin süreleri var, onlar bekleniyor. Biz buranın esnafı olarak kalkınmamız için mutlaka Bozkurt İlçemizin 6’ıncı Bölge’ye alınmasını sayın bakanlarımızdan ve cumhurbaşkanımızdan vereceğimiz dosya ile ilgilenip 6’ıncı Bölge’ye alınmasını istiyoruz ve alınırsa Bozkurt, en kısa zamanda eski halinden daha güzel olmak şartıyla Türkiye’de tek ve ilk olur. Çünkü yapılacak değişiklikler bayağı fazla, yıkım fazla ve merkezdeki hasar bölgesi fazla. Yeni değişikliklerle birlikte Bozkurt’un yeni ve güzel bir ilçe olmasını istiyoruz.”

(Bu haber “vitrinhaber.com”dan derlendi)

Etiketler