Amasra:
AĞLARA ‘ORFOZ BALIĞI’ TAKILDI

<center> Amasra: </center><center><font color=’blue’> AĞLARA ‘ORFOZ BALIĞI’ TAKILDI </font></center>

Bartın’ın Amasra llçesi’nde balıkçı ağlarına “orfoz balığı” takıldı.

Bunun üzerine ilçeye gelen Düzce Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç Dr Deniz Yağlıoğlu, balık üzerinde incelemelerde bulundu.

Son 10 yıldır özellikle Karadeniz’in biyolojik çeşitliliği üzerine çalışmalar yürüttüklerini aktaran Yağlıoğlu:

Amasra İlçesi’nde balıkçı ağına orfoz balığının takıldığı haberini aldık ve hemen bölgeye intikal ettik. Balık şu anda elimizde ve incelemelerimiz devam edecek” dedi:

“Daha önce Kızıldeniz’den Akdeniz’e gelen canlıların Akdeniz biyo-çeşitliliğini değiştirdiğine tanıklık ederken, yakın zamanda artık Karadeniz’in nasıl Akdenizlileştiği’ni gözlemek gibi bir durum söz konusu. Karadeniz’de orfoz balığı görülmesine balık açısından bakarsak orfoz, Akdeniz’de nesli tehlike altında olan ve koruma altına alınmış bir tür. Bu türün kendine yeni yaşam alanları bulması, bizler için sevindirici gibi görünse de aslında bize Karadeniz’in Akdenizlileştiği’ni gösteriyor. Küresel iklim değişikliğinin Karadeniz’in biyo-çeşitliliğini nasıl etkilediğini önümüzdeki süreçlerde daha net göreceğiz.”

“Bu değişimi balıkçı tezgahlarında dahi görebiliyoruz. Tezgahlarda ekonomik değeri yüksek olan bir kalkan balığını görmek zorlaştı, uskumru neredeyse yok oldu, hamsi çok belirsiz, palamut aynı şekilde. 1 yıl var, 5 yıl yok. Bunların hepsinin sonucu küresel iklim değişikliğine çıkıyor. Küresel iklim değişikliği de insansal sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir durum ve üzücü olan da bu. Orfozun Karadeniz’e yerleşmesi durumunda burada hangi balıkları ne kadar etkileyecek, hangi balık neslini tehdit edecek bunları bilemiyoruz. Bu durumu endişe verici gelişmeler olarak değerlendiriyoruz.”

Yağlıoğlu, değişimin sonuçlarının öngörülebilmesi için yapılacak bilimsel çalışmaların artırılmasının önemli olduğunu, yakın zamanda konuya ilişkin kapsamlı proje sunulması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

(Bu haber “kastamonugazetesi.com.tr”den derlendi)

Etiketler