Araç:
KÂHİN TEPE’DE KAZI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

<center> Araç: </center><center><font color=’blue’> KÂHİN TEPE’DE KAZI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR </font></center>

Araç‘ta yürütülen ve 12.000 yıl öncesine dayanandığı söylenen “Akeramik-Neolitik Dönem“e ilişkin öğütme taşı, süs eşyası gibi yapıtların bulunduğu Kâhin Tepe’de 2 yıl önce başlatılan kazı çalışmaları sürüyor.

Çalışmalar, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü‘nün destekleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Kastamonu Müze Müdürlüğü başkanlığında yapılıyor.

Kazıya, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nurperi Ayengin danışmanlık yapıyor. Ayrıca kazı çalışmalarına farklı üniversitelerden 19 öğrenci ile akademisyenler katılıyor.

Baraj kurtarma kazısı olarak başlanılan bölgede bulunan kalıntıların Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe dönemine ilişkin olduğu biliniyor.

Kazı çalışmaları, günümüzden 12.000 yıl önceki Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk yerleşimlerden biri olması açısından da ayrı bir önem taşıyor.

İki ayrı dönemde yerleşim yerleri saptanan bölgede Erken Tunç Çağı‘na tarihlendirilen bir yerleşim yeri de bulunuyor.

Adak çukurlarının da çıktığı kazı alanının alt bölümünde Akeramik (seramiksiz) Neolitik dönemle tarihlendirilen yuvarlak planlar yer alıyor.

Kazılar, Karadeniz Bölgesi açısından büyük önem taşıyor.

Kâhin Tepe, Karadeniz Bölgesi‘nde bugüne dek bulunan en eski yerleşim yeri olarak belirlendi.

Öğretim Üyesi Nurperi Ayengin:

Kahin Tepe kazıları, bu yıl üçüncü sezonunu yapacağımız bir kazıdır. Karadeniz Bölgesi‘nde ilk defa Neolitik Dönem araştırılıyor. Bu sezon Covid-19 salgını nedeniyle kazı çalışmalarımız biraz gecikti. Ama yaklaşık 3 ay boyunca burada Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü‘nün katkılarıyla kurtarma kazıları yapacağız. İlk defe Kâhin Tepe’de Neolitik Dönem‘e ait yaşamı gördük (…) Anadolu Arkeolojisi‘nde Neolitik dönem, ilk tarımsal faaliyetlerin başlandığı dönem oluyor. Güneydoğu’da, Orta Anadolu’da, Doğu Anadolu’da, bu yerleşik yaşamı takip edebiliyorsunuz. Ama Karadeniz’de bu dönem daha önce hiç çalışılmamıştı (…). Neolitik yaşam, günümüzden 9.000 yıl öncesine dayanıyor.”

Ayengin sürdürdü:

Kâhin Tepesi‘ndeki kazılar Göbeklitepe kadar önemlidir. Çünkü burası bir taş atölyesi, sürtme taş atölyesi. Bulduğumuz buluntular gerçekten çok zengin, inşallah ileriki zamanlarda Kastamonu Müzemizde bu eserler sergilenecek. Kazı çalışmalarında bulunacak yeni yapılar dönemin mimarisi hakkında da bizlere önemli bilgiler verecek. Yine botanik çalışmaları yapılacak, arkeolojik çalışmaları yapılacak, Karadeniz Bölgesi‘ndeki neolitik yaşamı gün yüzüne çıkartacağız diye düşünüyorum.”

(Bu haber “kastamonuilkhaber.com“dan derlendi)

Etiketler