Bartın-Ulus‘ta Almanya‘nın Yaptırdığı
YENİHAN KÖPRÜSÜ ONARILACAK

<center> Bartın-Ulus‘ta Almanya‘nın Yaptırdığı  </center><center><font color=’blue’> YENİHAN KÖPRÜSÜ ONARILACAK </font></center>

Bartın‘ın Ulus İlçesi“nde, “Osmanlı-Alman İttifakı“ anısına Almanya‘nın yaptırdığı, koruma altındaki 5 kemerli, 50 m uzunluğunda, 3 m genişliğindeki 116 yıllık Yenihan Köprüsü, onarılarak turizme kazandırılacak.

Abdipaşa Beldesi‘ne 2 km uzaklıktaki Yenihan Mahallesi Çubuklu Deresi üzerine yapılan ve bugün yalnızca yaya geçişleri için kullanılan köprü, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu‘nca koruma altına alınarak “kültürel miras“ olarak “tescil“lendi.

Bartın Kültür ve Turizm Müdürü Handan Karakoç:

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu‘nun ilgili maddesine göre, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasını sağlama ve denetim görevi Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na aittir. Bu kapsamda, Yenihan Köprüsü ve diğer kültür varlıklarımızın mutat kontrol ve denetimleri Amasra Müzesi uzman personeli tarafından gerçekleştirilmektedir. Bölgenin önemli değerlerinden biri olan köprüde restorasyon çalışması yapılması, bölge turizmine de katkı sağlayacaktır. Safranbolu ve Amasra ilçeleri yol güzergahı arasında bulunan köprü, her iki turizm ilçesini ziyaret edenler için de bir uğrak noktası olacaktır.”

Ulus ve Köylerine Hizmet Derneği Başkanı Satı Lütfi Okçu:

“O dönem Alman Hükümeti tarafından yapılan 3 köprü var ve bu köprülerden en ihtişamlı olanı Yenihan Köprüsü‘dür. Diğer köprüler de yine aynı bölgede yer alan Çanakçılar ve Celali köprüleridir. Bu köprü, kesme taş bloklar kullanılarak yapılmıştır. Köprünün en büyük özelliği de İpek Yolu, yani ticaret yolu üzerinde olmasıdır. 1900‘lü yıllarda Karabük ve Kastamonu üzerinden gelen başta orman emvali ve deri olmak üzere ticari ürünler bu köprüler kullanılarak Bartın Boğazı‘na, buradan da İstanbul‘a götürülüyor, oradan yurt dışına sevk ediliyordu.”

Okçu sürdürdü:

Karayolları Genel Müdürlüğü Sanat Yapıları Daire Başkanlığı tarafından restorasyon uygulama projelerinin hazırlandığı ve Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmasının ardından onarımının yapılacağı bildirildi. Bu köprünün restorasyonunun yapılması büyük önem arz etmektedir. Çünkü bölgede bu yapıyla bütün olarak değerlendirilebilecek değirmen, han, türbe gibi kültür varlıkları da var.”

Yenihan Mahallesi‘nden Fatma Üngördü:

“Buraya gelin-damat çekimleri için de geliyorlar. Geçmiş yıllarda burada çok büyük sellere şahit olduk, evler, köprü su altında kaldı ama köprüye bir zarar gelmedi. İncelediğiniz zaman köprü yapımında kullanılan taşlar da kale taşı gibi büyük. 100 yıl önce bu köprü bu kadar sağlam nasıl yapılmış şaşırıyoruz.”

(Bu haber “sondakika.com“dan derlendi)

Etiketler