Belgeseli Çekildi:
HEYAMOLA-ÇILGIN İNEBOLULULAR

<center> Belgeseli Çekildi: </center><center><font color=’blue’> HEYAMOLA-ÇILGIN İNEBOLULULAR </font></center>

Kurtuluş Savaşı yıllarında Rusya ve İstanbul’dan gemilerle İnebolu’ya getirilen “cephane“lerin “cephe“ye taşınmasında büyük yararlılık gösteren İnebolu kayıkçılarının ve halkının kahramanlık savaşımı “belgesel“ yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle hazırlanan, çekimleri 1 hafta süren ‘Heyamola İnebolu-Çılgın İnebolulular’ adlı belgeselde, İnebolu halkından 180 kişigönüllü“ olarak “rol“ aldı. Yönetmen Yılmaz Kıvanç, 1920-1922 yılları arasında Kurtuluş savaşı döneminde İnebolu’da yaşanan “kahramanlık destanı“nı belgesele dönüştürdüklerini söyledi:

“Burada kayıkla kağnının hikayesi ve İnebolu halkı ile İnebolu kadınlarının mücadelesi var. Bununla ilgili o döneme ait bazı olaylarla ilgili canlandırmalar yaptık. Bir hafta süren çekim sürecinin buradaki son çekimle sonlandırıyoruz. Burada geceli, gündüzlü çalıştık. Kadınlar ile birlikte dağda kağnılar çektik, beylerimiz ile beraber denizde yine o dönemdeki gibi kayıklarımızla karaya mermi taşıdık. Aslında bir nebze o dönemin ruhunu, o dönemin olaylarını bir haftada İnebolu’da bu halk ile beraber yaşadık. Çok güzel geçti ve gayet verimli oldu.”

Yılmaz Kıvanç sürdürdü:

“Filmimizin çekimlerini tamamladık ve artık kurgu, renk, ses, müzik gibi süreç çalışması olacak ve ortalama 1,5-2 ay süreç sonrasında bitirmeyi hedefliyoruz. Fakat bizim daha kışın karda yapmak istediğimiz bir Şerife Bacı çekimi var. Onu da ekledikten sonra filmi tamamen bitirmiş olacağız. O çekimi tamamlamadan film bitmiş sayılmayacak. O sahneyi koymadan ‘bitti’ demeyeceğiz. Bu proje Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ile ilk adımı atıldı.”

(Bu haber “kastamonugazetesi.com.tr“den derlendi)

Etiketler