Bozkurt’ta 30 Yıl Bld Bşk’lığı Yapan
ENGİN CANBAZ KONUŞTU

<center> Bozkurt’ta 30 Yıl Bld Bşk’lığı Yapan </center><center><font color=’blue’> ENGİN CANBAZ KONUŞTU </font></center>

Bozkurt’ta 30 yıl aralıksız Belediye Başkanlığı Yapan Engin Canbaz, 400 kg’lık yağışın Türkiye’de ilk kez görüldüğünü vurgulayarak, dere yatağının daraltılmadığını vurguladı:

“İlçenin gördüğü zararın en büyük etkeni Türkiye’de bugüne kadar yaşanmamış olan yağış miktarı. 400 kg yağış oldu, bu yıl Doğu Karadeniz’de olan yağışın miktarı 230 kilogram. Ulusal medyada ve sosyal medyada dere yatağının 15 m’ye indirildiğini söylüyorlar. Böyle bir şey yok!  Devlet Su İşleri 500 yıllık taşkın hesaplamalarına göre duvar genişliğini ve derinliğini ayarlıyor. 1952’de çayın doğu tarafı Bozkurt’tan Sınarcık’a kadar yapılmış. 1974’te gerisi tamamlanmış ve batı sahiline yapılmış. Daha sonra Abana istikametine, Harmason Köprüsü’ne kadar devam etti. Yatağın eninde 50-60 m’ye ulaşan yerleri vardır. Su Sınarcık’ta yatağa sığmadı, duvardan atladı, çarşıyı bastı. Bu yaşanan bir afet.”

“Afet olduğunda Bozkurt’taki evimdeydim. Öğleden önce belediye personeli çay boyunda olan otomobillerin kaldırılması yönünde anons geçiyordu. Yapılan anons yanlıştı, ‘terkedin!’ denmesi gerekiyordu. Dışarı baktığımda Sınarcık Köprüsü’nü görebiliyordum. Çoğalmaya başlayan su, öğleden sonra tomruk ve ağaç kökleriyle birlikte köprüyü saniyeler içinde yıktı. Su, 45 m genişliğinde 3-4 m derinliğindeki yatağa sığmadı, taştı.”

“İlçenin gördüğü zararın en büyük etkeni Türkiye’de bugüne kadar yaşanmamış olan yağış miktarı. 400 kg yağış oldu. Bu yıl Doğu Karadeniz’de olan yağışın miktarı 230 kg’dı.”

“Dere yatağında kendiliğinden büyüyen çınar ve kızılçam ağaçlarının köklerinden sökülmesi köprüyü tıkayıp, arkasına baraj yapıp daha sonra köprülerin yıkılmasına sebep oldu. Dere yatağı dolunca sağa sola taştı. Aşırı yağışın yanısıra dere yataklarının temiz olmayışı durumu felakete sürükledi. 10 sene önceki görev süremde iki senelik mücadele sonunda Sınarcık’tan Bayramgazi’ye olan 4 km’lik alanda 4 bin m3 odun kestirdim. Maalesef kurumlar arasında koordinasyonsuzluk var; maliye ve orman birbiriyle anlaşamıyor. Ben mücadelem sonunda temizlettim. 10 senede bir yapılması gereken bir işlem bu.”

“Çarşının yanındaki parkın oradan suyun dereye deşarj olması gerekiyor. Bu sistem yok. Daha önce pazar içinde su olmasın diye çarşıda toplanan suyu çaya çeviren bir buçuk m genişliğinde kanal vardı, benden sonra göreve gelen belediye başkanın yapımını sağladığı dükkanlar bu hattı kapatmış. Ancak o kanal gibi 5 tane daha kanal olsa su yine sığmazdı. Bu yaşanan bir afet. Parkın içine yapılan dükkanlar kanalı kapatınca pazar önünde su birikintisi oluştu.”

(Bu haber “istamonu.com”dan derlendi)

Etiketler