CHP Kastamonu Kadın Kolları:
‘KARARI GERİ ÇEK, SÖZLEŞMEYİ UYGULA!’

<center> CHP Kastamonu Kadın Kolları: </center><center><font color=’blue’>‘KARARI GERİ ÇEK, SÖZLEŞMEYİ UYGULA!’ </font></center>

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

CHP Kastamonu Kadın Kolları, Kadın Meclisleri ve Eğitim Sen, karar üzerine Cumhuriyet Alanı’nda biraraya gelerek ortak bir basın açıklamasında bulunup, alınan kararın geri çekilip sözleşmenin uygulanmasını istedi.

CHP Kastamonu Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman:

“Bu kararı, tek bir kişi kendi başına aldı. O sözleşmeyi imzalatanlar biziz, mücadelemizle adım adım kadınların yaşam hakkı mücadelesini bu ülkenin meydanlarına kazıyan biziz. Siz bu kararı geri çekeceksiniz!”

İstanbul Sözleşmesi kadına karşı yönelmiş her türlü şiddeti önlemeyi, şiddete maruz kalmış kadınlara yönelik etkin soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin yürütülmesini ve mevcut şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçlayan çerçeve bir sözleşmedir. Kadına karşı şiddetin ve aile içi şiddetin ortadan kaldırılması için bütüncül politikalar üretmeyi ve devletin bu politikaları etkin yürütmesini ve uygulamasını amaçlar.”

“2008 yılından bugüne kadar bu ülkede kaç kadın öldürüldü? 3 bin 433 kadın.  3 bin 433 kadın sadece ve sadece boşanmak istediği için, çalışmak istediği için, okumak istediği ya da evlenmek istemediği, yani kendi hayatına dair kendi kararlarını almak istediği için bir erkek tarafından öldürüldü. Sayısını belirleyemediğimiz kadar çok kadın arkadaşımız her türlü şiddet ve tacize maruz kaldı. Bu süreçte kadın cinayetlerinde azalmanın görüldüğü tek yılın 2011 yılı olması tesadüf değildir. 2011 yılında etkin politikalar uygulanarak kadın cinayetlerinin önüne geçilebileceğini ve kadına yönelik şiddetin durdurulabileceğini gördük. Bundan sonraki seneler de de İstanbul sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun etkin uygulansaydı, kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin azalabileceğini biliyoruz.  Biz yıllardır hastane ve adliye koridorlarında, üniversitelerde, iş yerlerinde, meydanlarda yani hayatın her alanında İstanbul Sözleşmesi‘nin uygulanması için, haklarımız için yan yana mücadele ediyoruz.  Siz milyonlarca kadını yok sayamazsınız, milyonlarca kadını evlere kapatamaz, sokaklardan ve meydanlardan silemezsiniz. Milyonlarca kadını susturamazsınız!”

(Bu haber “kastamonugazetesi.com.tr”den derlendi)

Etiketler