Cide:
BU KÖYDEKİ HERKES GÜNEY AFRİKA’YA GİTTİ!

<center> Cide: </center><center><font color=’blue’> BU KÖYDEKİ HERKES GÜNEY AFRİKA’YA GİTTİ! </font></center>

Cide‘nin Çamaltı Köyü, Türkiye‘nin en ilginç köylerinden biri.

Neredeyse tüm köy halkı Güney Afrika‘da kendine yeni bir yaşam kurdu.

İşte Çamaltı Köyü‘nün öyküsü:

Çamaltı Köyü‘nde yaşayan Kaynak Ustası Mehmet Koç, 1975‘te Amerikalı bir kuruluşla anlaşarak Güney Afrika‘ya çalışmaya gitti.

Zaman içerisinde işleri iyi giden Kaynak Ustası Koç, yaklaşık 30 yıl içinde, başta köyü olmak üzere, çevresinden 500 kişinin daha Güney Afrika‘ya gitmesini sağladı.

Gelir durumu düşük olan ve güçlükle geçimini sağlayan Çamaltı Köyü‘nde oturanlar, Güney Afrika‘ya gitmekle gelir durumlarını düzelterek köylerine yatırım yapmaya başladı.

Kimi evlerini yeniledi. Kimi çalışanlar Türkiye‘ye dönüş yaparak kendi işini kurdu, kimileri de fabrika açtı.

Yaklaşık 30 yıl Güney Afrika başta olmak üzere çeşitli ülkelerde çalıştıktan sonra emekli olduğunu ve köyüne dönüş yaptığını vurgulayan Mehmet Koç, yaşam öyküsünü anlattı:

“Bu Amerikalı şirket Türkiye‘den kaynakçı ustası arıyordu. Ben de o zaman piyasada çalışan kaynakçı ustasıydım. Güney Afrika‘da petrol rafinerisi kurmaktı. Boru hatları yaptık, bu tür işlerle meşgul olduk. Güney Afrika‘da aşağı yukarı 30 yıl boyunca çalıştım. En son Katar‘a gittim, Katar‘da da bir süre çalıştıktan sonra Türkiye‘ye temelli dönüş yaparak emekli oldum.”

“Tam hatırlamıyorum ama, köyümüzden ve civar köylerden Güney Afrika‘ya 500’den fazla insanı götürmüşümdür. Tabii ki Türkiye‘de iken bu arkadaşların bazılarının maddi durumları kötüydü, Güney Afrika‘da çalışırken bu arkadaşların da durumları iyileşti, bazı arkadaşlar da iş yerleri kurdu, durumlarını daha da iyileştirdi.

Büyük çoğunluğu zengin oldu yani zengin derken kendi yağıyla kavrulan arkadaşlar haline geldi. Halen de köyümüzden özellikle Güney Afrika başta olmak üzere diğer ülkelere giden gençlerimiz var. Bu sayede iş adamı olmuş, büyük işler kurmuş, büyük işadamlarımız var. Güney Afrika‘da fabrika kuranlar oldu, Türkiye‘de fabrikalar açanlar oldu.”

“Ben çalıştığım süre zarfında çoğunlukla kendi köylülerimden, kendi köyümün çevrelerinden bulabildiğim işçileri götürdüm Güney Afrika‘ya. Mecbur kalmadıkça başka ülkelerden işçi götürmüyorduk. Ama bazen mecbur kalıyorduk, çünkü buralarda işçi bulamayınca, mecburen başka ülkelere müracaat ediyorduk.”

Çamaltı Köyü Muhtarı Hüseyin Koç:

“Bizim köyümüz gurbetçi komple, Afrika, Şile, Almanya, Danimarka, Norveç gibi ülkelerde çalışarak hayatlarını bu şekilde kazandılar. Köylerine evlerini yaptılar. Artık hayatlarını burada devam ettiriyorlar. Hala gidip gelenler var gençlerimizden, normal yaşta olanlarımız köye yerleşti, evlerini yaptılar. Köyde huzurlu bir şekilde yaşamaya devam ediyorlar. Biz de köyün muhtarı olarak elimizden gelen hizmeti yapmaya çalışıyoruz. Köyümüzde rahat ve huzurlu bir yaşantı temin etmeye çalışıyoruz. Kendi aramızdan topladıklarımızla yollarımız, suyumuz gibi temel ihtiyaçlarımız olan işleri yapmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince hizmet vermeye çalışıyoruz köylümüze. Tahmini 200 hane falan var.”

1976‘da Güney Afrika‘ya giden Mevlüt Kaplan:

“Ben, Güney Afrika‘ya 1976 yılında gittim. Güney Afrika‘dan işçi arandığını söylediler, biz de işçi olarak köyden 6 kişi gittik. Önce İtalya‘ya gittik, İtalya‘dan da büyük bir uçakla Güney Afrika‘ya uçtuk. 400 kişilik bir uçakla 14 saat falan yolculuk yaptık. Arkadaşlarla birlikte Güney Afrika‘da bir süre çalıştık. Bizden sonra da tabii ki Türkiye‘den, köyümüzden gelenler oldu. Şuan bile halen Güney Afrika‘ya veya diğer ülkelere gelip giden gençlerimiz var. Biz oralarda rafinelerde, tanklarda çalıştık.

Bunların kaynak işlerini yapıyorduk. Sonra boru tesisatı gibi hatlarda da görev aldık. Ben, topladığınız zaman Güney Afrika‘da yaklaşık 15 yıl boyunca çalıştım.”

(Bu haber “hurriyet.com.tr“den derlendi)

Etiketler