‘DELİ BAL’DA
ÜRETİM DÖNEMİ BAŞLADI

<center>‘DELİ BAL’DA </center><center><font color=’blue’> ÜRETİM DÖNEMİ BAŞLADI </font></center>

Deli bal, Karadeniz kıyılarında yetişen ve yılda 15-20 gün çiçek açan “orman gülü“nden arıların “nektar” almasıyla oluşuyor.

Kastamonu Arı yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Erdem:

“Bunun 9-10 bini ülkemizde de var ama 40-50 bitki türü sadece Türkiye‘de mevcut. Bunlardan biri Latince adıyla ‘Rhododendron‘dur ama halk arasında orman gülü denir. Kendine has renkleri vardır. Kastamonu, Artvin, Ordu, Düzce, Zonguldak, Bartın gibi sahil kenarlarında yetişmektedir. Kestane ağaçlarının çiçek açmasıyla orman gülü balı üretimi biter. Saf orman gülü balı almak istiyorsak, kestane ağaçları çiçek açtıktan sonra balı kovanlardan almak gerekiyor. Almazsak kestane balıyla orman gülü balı karışır.”

Kastamonu‘nun Çatalzeytin, İnebolu, Abana, Bozkurt, Doğanyurt, Cide, Küre ilçelerinin yanısıra Azdavay ve Şenpazar ilçelerinin bir bölümünde de deli bal üretildiğini vurgulayan Erdem, şöyle sürdürdü:

Kastamonu genelinde saf deli bal, 5-6 ton civarında üretilmekte. Kestane balıyla karışık olarak düşündüğümüzde 15-20 tonu bulmakta. Tansiyona, boğaz ağrısı ve iltihabına, kronik bronşite iyi gelme özelliği var. Bu balı ilaç niyetine belli oranda kullanmak gerekiyor. Sabah aç karnına veya gece yatarken 1 çay kaşığı tüketmek lazım. Fazla tüketildiğinde tansiyonu düşürdüğü için ‘tutak balı‘ da deniyor. Kahvaltılık değil de sadece ilaç niyetine insanlar talep ediyor. Vücut ısısını artıran bir bal. Kovid-19 salgını, bu bala ilgiyi artırdı. Vücut direncini artırdığı için pandemide aranan bir ürün haline geldi. Buna bağlı olarak kendiliğinden fiyatı arttı. Geçen yıl kilosu 250 lira civarındaydı, bu sene 300 lira civarında olması bekleniyor. Üretim döneminde havaların sürekli yağışlı olması nedeniyle bu sene çok üretim beklemiyoruz.”

İnebolu-Uluköy’den Zülkif Özcan:

“Havalar müsait giderse verim iyi olur, gitmezse kötü. Öksürük, boğaz yanması, mide ekşimesi gibi rahatsızlık için kullanılır. Astım, bronşite çok iyi geldiği biliniyor. Bir kaşık yendiğinde şifa olur, fazlası zararlıdır. Zamanı kısıtlı olduğu için çok az üretiliyor. Yoğun talep var. 1-2 sene önceden insanlar sıraya giriyor. Geçen yıl koronavirüs nedeniyle bal bir anda tükendi. Bu hastalık bal satışlarını da artırdı. Kovanlardaki bal bile satıldı.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler