Devrekani’de Basınçlı Sulamaya Geçildi:
ŞEKER PANCARI ÜRETİCİSİ ARTIYOR

<center> Devrekani’de Basınçlı Sulamaya Geçildi: </center><center><font color=’blue’> ŞEKER PANCARI ÜRETİCİSİ ARTIYOR </font></center>

Devrekani’de “arazi toplulaştırması”nın ardından “basınçlı sulama”ya geçilince, şeker pancarı üreten çiftçi sayısı arttı.

İlçede 8 yıl önce uygulanan arazi toplulaştırmasının ardından salma sulama yöntemi yerine, Devlet Su İşleri’nce yaşama geçirilen basınçlı sulama yöntemine geçildi.

Daha önce tarlalarını sulayamayan çiftçiler, “toplulaştırma”yla daha düzenli duruma getirilen tarlalarına ektikleri ürünlerini sulamaya başladı.

İlçede şeker pancarı, patates gibi ürünlerin üretimi arttı. Daha önce çok yetiştirilmeyen ürünler de üretilmeye başlandı.

İlçede 8 yıl önce 120 çiftçi şeker pancarı üretimi yaparken, bu sayı bugün 400‘e ulaştı.

İlçede 8 yıl önce 40 bin ton olan şeker pancarı üretiminde amaç 150 bin ton olarak belirlendi.

Basınçlı sulamadan önce patatesin 300 dekar olan üretim alanı 3 bin dekara çıktı.

Geçmişte çok üretimi bulunmayan ayçiçeği ve silajlık mısırın üretimi de yaklaşık 4 biner dekar alanda yapılıyor.

Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç:

“Toplulaştırma çalışmaları neticesinde Kulaksızlar Barajı‘nın sulama sahasında ciddi verim artışı söz konusu oldu. Bunu basınçlı sulama sistemine bağlıyoruz. Şeker pancarı başta olmak üzere diğer tarımsal ürünlerimizin tamamında verimlilik ciddi oranda arttı. Çiftçilerimizin basınçlı sulama sayesinde enerji harcamadan, maliyeti düşük şekilde arazilerini sulayabiliyor olması ciddi kazanç oldu.”

Altıkulaç şöyle sürdürdü:

“220 bin dönümün 60 bin dönümünde sulu tarıma uygun ürünler yetiştirilmekte. İlçemizde sulu tarımda şeker pancarı, silajlık mısır, ayçiçeği, patates üretimi var. Pancar üretiminde Kastamonu’da söz sahibiyiz. 2021 yılı rakamlarında toplam 14 bin dönüm alanda şeker pancarı üretimi yapılmakta. 8-10 yıl önce ilçemizde Kastamonu Şeker Fabrikası tarafından hedeflenen rekolte 40 bin ton civarındaydı. Geçen yıl 110 bin ton rekolte gerçekleşti. Bu sene olumsuz hava koşullarından kaynaklanan düşüklük nedeniyle rekolte 90 bin ton olarak tahmin ediliyor. İleriki yıllarda hedefimiz 150 bin ton. Devrekani İlçesi’nde bu yıl 400 çiftçimiz pancar üretimi yapıyor. İlerleyen yıllarda bunun çok daha artacağını düşünüyorum.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler