Erfelek:
10 YILDIR ALTIN ÇİLEK YETİŞTİRİYOR

<center> Erfelek: </center><center><font color=’blue’>10 YILDIR ALTIN ÇİLEK YETİŞTİRİYOR </font></center>

Sinop’un Erfelek İlçesi’nde çilek yetiştiriciliği yapan Çiftçi Durmuş Birinci, 10 yıldır “altın çilek” yetiştiriyor.

Emekli olduktan sonra Erfelek’in Hacılar Köyü’nde yaşamını sürdüren Durmuş Birinci, boş zamanlarını değerlendirmek ve kendi gereksinimlerini karşılamak için bahçe işleri yapıyor.

Bahçesinde domates, salatalık ve biber yetiştiren Durmuş Birinci, deneme amaçlı ektiği altın çileği de yetiştirmeyi başladı.

Birkaç çilekle üretime başlayan Durmuş Birinci, 1 çilekten, İlaç ve gübre kullanmadan, yalnızca “humus toprağı” ve biraz da “yanmış gübre” ile en az 3 kilo altın çilek aldığını belirtti:

“Ben, altın çilek üretimine 10 yıl önce başladım. Normal bir domates fidesi diker gibi dikiliyor. Diktikten sonra can suyunu verdiğimizde mayıs gibi verim vermeye başlıyor. Hemen o yıl diktiğimizde verim veriyor. Bir tek dalda da tahminen 3 kg civarında verim alınıyor. 3 kiloda ekonomik sonucu çok yüksek. Çok çabuk biten bir meyve değil. Her sene bir önceki yıldan daha iyi verim vererek gelişmeye devam ediyor. Çabuk çoğalan bir meyvedir. Yetiştirilmesi tavsiye edilecek bir ürün. Açıkta da olur ama kapalı ortamda, hele hele termal bir serada sanırım 11 ay verim verecek durumda. Bir taraftan ürün verirken, bir taraftan da çiçeklenme devam ediyor. Bu da uzun bir süre verim vereceğini gösteriyor. Kasım ayına kadar burada verim verecek.”

(Bu haber “ajanssinop.com”dan derlendi)

Etiketler