Gerze:
ACISU MERCEK ALTINDA

<center> Gerze: </center><center><font color=’blue’> ACISU MERCEK ALTINDA  </font></center>

Sinop İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yahya Çınkıl ve İl Genel Meclisi Başkanı Yakup Üçüncüoğlu, Sinop İl Merkezi‘ne 44, Gerze merkez‘e 6 km uzaklıktaki “Acısu“yu yerinde inceledi.

Köy Muhtarı Fikri Uyanık:

“Bu su köyümüzün maden suyu. Bölgemizin şifalı kaynak suyu. Bu su hazmı kolaylaştırıyor ve ayak mantarlarına iyi geliyor. Bazı insanların ayaklarındaki mantarlar rahatsızlığına şifa bulduğunu biliyoruz. Suyun kükürt ve demir ihtiva ettirdiğini biliyoruz. Ne kadar terli olursan iç asla dokunmuyor. Eskiden meşrubat yoktu. Ramazan aylarında Gerzeliler, Acısu olmadan iftar sofrasına oturmazdı. İnsanlar Acısu‘yu alabilmek için sıraya girerlerdi. Büyüklerimiz illaki iftar zamanı bu sudan içmeden iftar yapmazdı. Ben gençliğimde özel fıçılar yaptırdım ve bu maden suyunu ilçede satıyordum. Acısu‘dan çok ekmek yedim. Ama şimdilerde yeni teknolojiyle ve birçok içecek türünün piyasaya çıkmasıyla köyümüze ait maden suyunun eski tanınırlığı biraz azaldı.”

Genel Sekreter Yahya Çınkıl, bu su kaynağının ilçe için tarihsel bir önemi olduğunu vurgulayarak, suyun “tahlil“ edilmesini isteyeceklerini söyledi.

İl Genel Meclisi Başkanı Yakup Üçüncüoğlu da, eski yıllardan bu yana “Acısu“ olarak bilinen bu su kaynağının yalnızca Gerze için değil, tüm bölge için büyük değeri olduğunu belirterek, kaynağın daha iyi koşullarda bölge halkına hizmet vermesi için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

(Bu haber “vitrinhaber.com“dan derlendi)

Etiketler