Ilgaz:
KAYAK MERKEZİ KARSIZ KALDI

<center> Ilgaz: </center><center><font color=’blue’> KAYAK MERKEZİ KARSIZ KALDI </font></center>

Türkiye‘nin önemli kayak merkezlerinden Ilgaz, yeni yılın ilk günlerini karsız ve sessiz karşıladı.

Anadolu‘nun sen yüce bir dağısın” dizeleriyle şarkılara konu olan, Kastamonu-Çankırı sınırında Batı Karadeniz‘in 2.587 m yükseklikteki Büyük Hacet Tepesi ile en yüksek dağı Ilgaz, Türkiye‘nin önde gelen kayak ve kış turizmi merkezleri arasında yer alıyor.

Kayak merkezindeki oteller, yetersiz kar yağışı ve koronovüris (Kovid-19) kısıtlamaları nedeniyle yılın ilk gününü sessiz karşıladı.

Bölgedeki otellerin kimileri kapalıyken, açılanlarda da yoğunluk yaşanmadı.

Ankara‘dan Ilgaz‘a gelen Arzu Cesur Alıcı:

“Üç aile olarak kısıtlama günlerini karla değerlendirelim dedik ama kar yok. Biz de manzara seyrediyoruz. 2019’un nisan ayında gelmiştim. O zaman inanılmaz derecede kar ve tipi vardı. Bu sene de aynı manzarayı görürüz diye düşünmüştük ama maalesef kar yağmamış.”

Hatice Bulut:

“Bu sene belki Ilgaz‘da kar görürüz diye düşünerek geldik ama Ilgaz‘da da sukutuhayale uğradık. İnşallah salgınla uğraşırken yağış yetersizliği nedeniyle bir de kıtlıkla uğraşmayız.”

Yerel gazeteci Cebrail Keleş:

Ilgaz Dağı‘nın en mahzun, sessiz günlerinden birine tanıklık ediyoruz. Pandemi nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması ile yağmayan karın büyük etkisi var. Şu anda bulunduğumuz yerde normalde iğne atsan yere düşmeyecek kadar turist olması gerekirken, ıssız bir dağdayız. Ilgaz‘da bulunan Yurduntepe Kayak Merkezi‘ndeyiz ve hava sıcaklığı 4 derece. Bu mevsimde hiç olmayacak bir sıcaklık.”

Yıllardır bölgeye geldiğini anlatan Keleş, “Ilgaz‘ı çok seven biri olarak yaklaşık 30 yıldır bu dağa her mevsim iner çıkarım, ilk kez bu mevsimde bu kadar karsız bir dağ görüyorum” dedi.

(Bu haber “beyazgazete.com“dan derlendi)

Etiketler