İnebolu: Hayvansever Sevim Balaban’dan
ZİNCİRLİ EYLEM!

<center> İnebolu: Hayvansever Sevim Balaban’dan  </center><center><font color=’blue’> ZİNCİRLİ EYLEM! </font></center>

İnebolu’da hayvansever Sevim Balaban, İnebolu Belediyesi önünde kendisini “tabela“ya zincirleyerek İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince İnebolu Belediyesi‘nce belirlenen 7 nokta dışında hayvanların beslenilmesine getirilen yasağa “Bunun adı Örtülü katliamdır“ diyerek tepki gösterdi.

Sevim Balaban şöyle dedi:

İnebolu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, bazı hastalıkları ileri sürerek İnebolu Belediye Başkanlığı tarafından belirlenen 7 nokta dışında hayvanların beslenmelerini yasaklama kararı almıştır. Bunun adı örtülü katliamkararıdır, resmi belge ve mevzuatlara dayalı olmayan bu karar yasaklara, akla ve insanlığa aykırıdır. Mübarek ramazan ayına giriyoruz, bu yönüyle de ayıp ve utanç belgesidir. İlçe Tarım Müdürlüğü‘nden kuduz ve benzeri bir hastalık çıkmadığı bilgisi alındığı halde, halk sağlığı açısından böyle bir hastalık olmaksızın halkta panik ve korku uyandıran bu karar yasa dışıdır.”

‘’Belediyenin asıl görevi kısırlaştırma, aşılama ve tedavi için bir mesken oluşturmak, besleme odakları oluşturarak gönüllüler ile eşgüdümle çalışmak olduğu halde, bunu yapmayıp hayvan sayısının katlanarak artmasına halktan şikayet geldikçe de toplanıp şehir dışına ve ormanlık alana atarak ölümlerine sebebiyet vermesi yasalara ve vicdanlara aykırıdır. Bu nedenle 02.04.2021 tarihli ve 29’nolu Hıfzıssıhha Kurulu kararının iptal edilerek kamuoyuna duyurulmasını talep ediyorum. Yıllardır 5199 sayılı mevzuat hükümlerini ihlal eden İnebolu Belediyesi hakkında Cumhuriyet Savcılığı‘na suç duyurusunda bulunuyorum. Bugün burada yasalar çerçevesinde anayasal hakkım olan ifade özgürlüğümü dile getiriyorum. Saygılarımla.’’

Sevim Balaban, bu açıklamadan sonra polis ekiplerince İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

(Bu haber “inebolupostasi.com”dan derlendi)

 

Etiketler