İnebolu:
ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ KURULDU

<center> İnebolu: </center><center><font color=’blue’> ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ KURULDU </font></center>

200 yeni tür fındık fidanı Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Daday Orman Fidanlığı‘ndan alınarak İnebolu İlçesi Korupınar Köyü‘nde toprakla buluştu.

Yeniliklere açık Çiftçi Yaşar Salman‘ın fındık bahçesine dikilen üç yaşındaki fidanlar, “çöğür“ olarak değerlendirilecek olup, bir yıl içinde göz aşısı ve kalem aşısı ile “tombul“, “palaz“ gibi yüksek verimli türlere dönüştürülecek.

Çiftçi Yaşar Salman, kendisinin tarıma ilişkin televizyon programlarından bu fındığı beğendiğini, “ilçe müdürlüğü çiftçi eğitimleri“nde de duyunca yararlanmak istediğini yetkililere söylediğini, yapılan girişimler sonucu parasız fidan sağladığını belirtti. Üretici olarak fındık bahçelerinde yaz kış iki defa dip sürgünü temizliği yaptıklarını, bu işçiliğin maliyetinden kurtulacağını umduğunu, 5 metre aralıkla diktikleri fidanların güneşten iyi yararlanarak hastalık ve zararlılarla daha iyi başedeceğini, hasat işlemlerinin de kolaylaşacağını söyledi.

Türk fındığı olan bu “Corylus Colurna L“,  16. Yüzyıl‘da anavatanı olan Anadolu‘dan Avusturya‘ya götürülmesi sonucu bu adı aldığı biliniyor.

İlimiz Ağlı İlçesi Müsellimler, Araç İlçesi Güzlük, Tosya ilçesi Küçüksekiler köylerinde bu türden ağaçlar bulunuyor. İtalya‘daki Türk fındığı anacı üzerine kurulu tek gövde fındık bahçeleri, ülkemiz üretici örgütlerince de incelenmiştir.

Dünya fındık üretiminin çoğunu elinde bulunduran Türkiye‘de üretim yapılan bahçelerde “ocak“ yönteminin yerini “ikili“ ve “tek gövdeli“ ağaç uygulaması almaya başladı.

Merkezi Giresun’da bulunan Fındık Araştırma Enstitüsü‘nce yapılan deneme çalışmalarından olumlu sonuçlar alınması üzerine Türkiye‘de de çok ağaçlı sistem olan ocak yöntemi bırakılarak, ikili ya da tek gövdeli ağaçlardan oluşan örnek bahçeler kurulmaya başlanmıştır.

Trabzon, Ordu, Giresun ve Bolu illerinden sonra bir örnek bahçe de İnebolu İlçesi‘nde kuruluyor.

(Bu haber “kastamonu.tarimorman.gov.tr“dan derlendi)

Etiketler