Kastamonu: BİR SOKAK Hayvanları Gönüllüsü:
HÜLYA BALCI

<center> Kastamonu: BİR SOKAK Hayvanları Gönüllüsü: </center><center><font color=’blue’> HÜLYA BALCI </font></center>

Kastamonu‘da yaşayan Hayvansever Hülya Balcı, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yapılan kısıtlama döneminde ilçe ilçe, köy köy gezerek, “canlarım” dediği sokak hayvanlarını besliyor.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde çalışan Balcı, izin günlerinde Kastamonu‘nun ilçe ve köylerini gezerek, sokak hayvanlarına besleme yapıyor.

Kendi kurduğu ve Patiköy adını verdiği yerde, çoğunluğu engelli ve yavru 70 sokak köpeğinin bakımını üstlenen Hülya Balcı, bir yandan da besleme yapmak için gittiği yerlerdeki bitkin olan köpeklerin bakımını yaparken, hasta olanların da iyileştirmelerini yapıyor.

Hülya Balcı:

” Geçen hafta Daday İlçesi’ndeydik. Devrekani, İnebolu, Abana, Taşköprü ve İhsangazi ilçelerine gidiyorum. Isırganlık, Yaralıgöz mevkilerinde besleme yapıyorum. Bazı yerlerde gönüllülerimiz var, oralara gitmiyorum ama onlara da mama gönderiyorum. Araç Belediyesi’nin canlara çok iyi baktığını duyduk. Onlara teşekkür ediyoruz. İnsanlardan evlerimizde olduğumuz şu dönemde sokak hayvanlarını ihmal etmemelerini istiyorum.”

“Hastanede çalışıyorum. Hastanedeki artan yemekleri biriktiriyorum. Onları hazırlıyorum. Bir grup dostumuz var. Onlar da kuru mama konusunda destek oluyor. Bazı büyük marketler, raf ömrü dolmak üzere olan gıdaları sokak canları için bize bağışlıyor. Yemekleri kendim yediriyorum ama kuru mamaları bırakıyorum. Ben gelmediğimde de yiyebilsinler diye.”

“Bir sağlıkçı olarak izin günlerimde evde dinlenmem gerekirken, sokakta bir yerlerde hayvanlar açken duramıyorum. Pandemi döneminde her hafta beslemeye çıkıyorum. Sokak hayvanlarını beslerken insanlar sadece mamadan ibaret olduğunu düşünüyor ama onunla iş bitmiyor. Klinik desteği, ilacı, yolu var. Besleme yapmak, hasta hayvanlara yardımcı olmak için kendi aracımla her hafta sonu farklı ilçelere, köylere, kasabalara gidiyorum.”

HAYTAP Kastamonu Temsilcisi Ayten Kökgöz de Balcı‘yı duyarlılığı nedeniyle kutlayarak, “Gönüllü arkadaşlar ve sokak hayvanları için destek veren insanlar olduğunda çok seviniyoruz. Onlar ne kadar çok olursa o kadar rahatız. HAYTAP olarak sokak hayvanları için yemek yapan, besleyen, onlara bakan herkesin yanındayız” dedi.

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler