Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti
“24 TEMMUZ’U BAYRAM OLARAK KUTLAYAMIYORUZ”

<center> Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti </center><center><font color=’blue’>“24 TEMMUZ’U BAYRAM OLARAK KUTLAYAMIYORUZ” </font></center>

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Mustafa Balcı, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir açıklama yaparak basın özgürlüğünün önemine ve son dönemde gazetecilerin yaşadığı sorunlara değindi.

Koronavirüs salgını sürecinde en büyük darbeyi yerel basının aldığını, basın için ‘Acil Destek Paketi’ çıkarılmasının bu dönemde daha da büyük önem kazandığını vurgulayan Balcı’nın açıklaması şöyle: “24 Temmuz’u çok uzun zamandır bayram olarak kutlamıyoruz. Yıllarca bayram olarak kutladığımız 24 Temmuzlar, medya üzerindeki engeller dolayısıyla tıpkı ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’ gibi bayram olma niteliğini kaybederek, ‘Gazeteciler Günü’ olarak anılır hale gelmiştir.”

KGC Başkanı Mustafa Balcıacil beklentilerimiz“ olarak şunları sıraladı:

“1-Kanun teklifi hazırlanarak Gazetecilik Meslek Yasası ülkemize kazandırılmalıdır.

2-Resmi ilanları yük gören bürokratik anlayışın yerine, sağduyulu yaklaşımla ülke menfaatlerinin hâkim olacağı bir bakış açısı hayata geçmelidir

3-Dünyanın her yerinde egemen devletler basınla aralarında irtibat kurarlar, millilik ve yerlilik açısından bu vazgeçilmez bir stratejidir. Bu faaliyet alanı milli güvenlik, milli eğitim ve ulaştırma gibi bir kamu hizmet alanıdır. Sistemi sağlıklı olarak işler hale getirecek yöntemler sektör temsilcileriyle de görüşülerek üretilmelidir.

4-Yazılı basın, radyo televizyonlar ile internet mecrasını bir bütün olarak ele alan, düzenleme-denetleme-destekleme ayaklarını içeren bir sistem kurulmalıdır. Bunun için vakit geçirmeden internet yasası çıkarılmalıdır. Aksi halde şantajcı, yalancı, baskıcı kişiler mesleğimizin onurunu zedelemekte, meslek mensubu olmamalarına rağmen ortalıkta dolaşmaktadır.

5- Basın için Acil Destek Paketi çıkarılmalıdır. Basın İlan Kurumu’nun gazete sahiplerine kredi verebilmesinin de önü açılmalıdır.

6-Doğrudan alım, acil alım, ilandan kaçınmak için işleri birleştirme ya da ayırma gibi yöntemlerden vaz geçilmesi konusunda gerekli tedbirler alınmalı, orman ihale ilanları gazetelerde yayınlatılmalıdır.“

(Bu haber “kastamonugazetesi.com.tr“den derlendi)

Etiketler