Kastamonu:
İLK TÜRK KADIN MİTİNGİ

<center> Kastamonu: </center><center><font color=’blue’> İLK TÜRK KADIN MİTİNGİ </font></center>

Anadolu‘nun “işgal“ine karşı haklı seslerini duyurmak amacıyla 10 Aralık 1919‘da ilk kadın mitinginin Kastamonu‘da yapıldığı 101. yılı, salgın koşullarına uygun etkinliklerle kutlanıyor.

Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Hanımlar Cemiyeti öncülüğünde 10 Aralık 1919‘da Kız Öğretmen Okulu bahçesinde toplanan 3.000‘i aşkın kadın, ilk kadın mitingini düzenlemişti.

Kastamonu 10 Aralık Kadın Platformu Derneği Başkanı Ayten Kızıltan yaptığı açıklamada, 10 Aralık 1919‘daki miting kapsamında kadınların, dünya devletlerinin başkan ya da eşlerine telgraf çekerek işgali durdurmalarını istediklerini anlattı:

10 Aralık 1919, Kastamonulu kadınların yurdumuzun işgalinin protesto ettikleri, Atatürk‘ün başlattığı kurtuluş mücadelesine destek verdikleri, dünyaya seslerini duyurdukları ilk Türk kadın mitingidir. Türkkadınının bugün de aynı bilinç ve güçte olduğunu, ninelerimize layık olduğumuzu bir kez daha duyurmak için kutlama yapıyoruz. Pandemi nedeniyle 101. yıl kutlamalarında yan yana gelemediğimiz için sosyal medyada birlikte olmayı planladık. Kastamonu Üniversitesi ile çevrim içi resim sergisi hazırladık. Bir de çelenk sunma programımız olacak…”

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Latife Ergün:

“…Mesela Fransa Başbakanı‘nın eşine çektikleri telgrafta, Fransa ile Türkiye arasındaki geçmişten günümüze gelen ikili ilişkileri işliyorlar. Amerika‘ya çektikleri telgrafta ise Wilson prensipleri‘nden bahsediyorlar. Kastamonulu kadınların çektikleri telgraflarda son derece diplomatik bir dil kullandıkları, dünya kültürüne ne kadar hakim oldukları dikkati çekiyor. 10 Aralık Platformu ve Kastamonu kadınları olarak isteğimiz, 10 Aralık‘ın ulusal günlerden biri olarak kabul edilmesi. Toplumumuzun her kesimi tarafından bilinen bir gün olmasını arzu ediyoruz.”

Yardımseverler Derneği Başkanı Ferhan Çelen de, kutlamaların 10 Aralık 1994‘te yaklaşık 15.000 kişiyle başlayıp 26 yıldır coşkuyla sürdüğünü dile getirerek, “Bundan, büyük onur ve gurur“ duyduklarını vurguladı.

(Bu haber “sondakika.com“dan derlendi)

Etiketler