Kastamonu:
KENT MERKEZİNDE PEKMEZ KAYNATIYOR!

<center> Kastamonu: </center><center><font color=’blue’> KENT MERKEZİNDE PEKMEZ KAYNATIYOR! </font></center>

Kastamonu‘da “kafe“ İşleten Nefise Terzi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle kafe‘sini açamayınca, kafenin önüne kazan koyup pekmez kaynatmaya başladı.

Kafenin önünden yükselen dumanı görenlerce ilgiyle karşılanan Terzi, pekmezin yanısıra turşu da yapıp satıyor.

Nefise Terzi:

“2015 yılında kafeteryamı kendi ismimle açtım. Kafeteryamda gayet güzel bir şekilde hizmet veriyordum ama maalesef pandemi dolayısıyla 2 ay kapalı kaldık. Bir şekilde masrafımı çıkarmak zorundaydım. Daha sonra kendim bir şeyler imal etmeyi düşündüm. Faydalı, doğal olduğu için bu ürünleri yapıyorum. Kozalak, pancar ve elma pekmezi ile turşu çeşitleri üretiyorum.”

Kafenin önüne kazan koymasının herkesin ilgisini çektiğini vurgulayan Terzi, şöyle sürdürdü:

“Çıkan duman, kaynayan kazan özellikle herkesin dikkatini çekiyor. Gayet memnunum. Müşterilerim de memnun. Kozalak, pancar ve elma pekmezi ile turşu çeşitleri üretiyorum. Kastamonu yöreselini tanıtarak ve farklı şehirlere de kargo ile göndererek hizmet veriyorum. Doğal ortamda yapmaya çalışıyorum. Malzemelerimi Kastamonulu köylülerden alıyorum. Maddi açıdan sıkıntılarımı gidermek, aile bütçeme destek olmak, bir şekilde ayakta durmak için mücadele ediyorum.”

Kozalak pekmezi 3 günde yapılıyor. Sabah 8’den akşam 8’e kadar kazanım kapıda kaynıyor. Bunu gören vatandaşlar da mutlu oluyor. Diyetisyenlik ve fizyoterapi bölümlerinde okuyan 2 üniversite öğrencisi kızım, bir tane de yanımda çalışan elemanım var bana yardımcı olan. Onların giderini şu anda bu pekmezlerle çıkarıyorum.”

(Bu haber “kastamonuguncel.com“dn derlendi)

Etiketler