Kastamonu, Sinop ve Çankırı Kadınları
‘GÜCÜM EMEĞİM PLATFORMU’NDA BULUŞTU

<center> Kastamonu, Sinop ve Çankırı Kadınları </center><center><font color=’blue’>‘GÜCÜM EMEĞİM PLATFORMU’NDA BULUŞTU </font></center>

Kastamonu, Sinop ve Çankırı‘nın (TR82 Bölgesi) Kadın Kooperatifleri ‘Gücüm Emeğim Platformu‘nda biraraya geldi.

Bölgede girişimci olmak isteyen kadın oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu vurgulayan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekreteri Serkan Genç, “TR82 Bölgesi, kadınların işgücüne katılma oranında 26 bölge arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu veriler bölgede kadınların çalışmak istediklerini açık şekilde bizlere göstermektedir” dedi:

“Genellikle yöresel ürünlerin üretilmesi ve el sanatları ile ilgili çalışmalar yürüten dernek ve kooperatiflerde çalışan kadınlar, istihdam olanaklarını yaratma gayreti içindedir. Dernek ve kooperatiflerde kadınların kendi ürettikleri ürünleri satma, gelir elde etme konularında çok hevesli olduklarını, iş teknikleri, pazarlama ve markalaşma gibi alanlarda ise geliştirilmeye ve desteğe ihtiyaç duyduklarını görüyoruz. Bu noktada kadın örgütlerinin sürdürülebilirliklerinin sağlanması ve güçlendirilmesi adına kalkınma ajansı olarak çalışmalar yürütmekteyiz. Oluşturduğumuz kadın örgütlenmeleri çalışma grubu ile kadın kooperatifleri ve girişimci dernekleri ile çalışmalar yapılarak bir eylem planının ortaya çıkarılmasını hedefliyoruz.”

Geçen yıl kadın kooperatifleri ve kadın girişimci derneklerinin kurumsal kapasitelerinin artırılmasına amacıyla 14 farklı eğitim düzenlendi.  Kooperatiflerin ve girişimci derneklerinin kendilerini ve ürünlerini tanıtabilmesi amacıyla ulusal fuarlara katılımları sağlanacak.

(Bu haber “beyazgazete.com”dan derlendi)

Etiketler