Sinop: 10,5 Milyon AVRO’luk
BALIK İŞLEME KURULUŞU

<center> Sinop: 10,5 Milyon AVRO’luk  </center><center><font color=’blue’> BALIK İŞLEME KURULUŞU </font></center>

Sinop’ta, Avrupa Birliği‘nce (AB) desteklenen ve yürütücülüğünü Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı‘nın (KUZKA) yaptığı “Temel Sektörlerin Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi” kapsamında 10,5 milyon AVRO bütçeli balık işleme ve paketleme kuruluşu kuruluyor.

KUZKA Genel Sekreteri Dr Serkan Genç:

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) öncülüğünde ve yerel paydaşlarımızın iş birliğinde hazırlanan ‘Sinop‘ta Temel Sektörlerin Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi’, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti desteğiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında uygulanmaktadır. Projemizin toplam bütçesi 10,5 milyon AVRO’dur. Proje ile amacımız su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliğinde bölgemizde sürdürülebilir ekosistemin yakalanmasıdır. Dünya genelinde su ürünleri verilerine baktığımızda 2018 yılında üretimin 178,5 milyon ton civarında olduğunu görüyoruz. Ajansımız öncülüğünde 2012 yılında fikir aşaması ile başlayan projemiz, 2014 yılında Rekabetçi Sektörler Programı‘ndan destek almaya hak kazandı, 2018 yılı sonunda AB Komisyonu tarafından onaylandı. 2020 yılı müşavirlik ve inşaat ihalelerinin yapıldığı bir yıl oldu. Teknik yardım ve mal alımı ihalelerinin hazırlık çalışmaları devam etmekte olup 2021 yılında ihale aşamasına geçilmesi planlanmaktadır.”

Dr Genç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sinop’ta öne çıkan turizm ve su ürünleri sektörlerinde ekonomik potansiyelin harekete geçirilmesini odağına alan projemizin, işletmelerin rekabet gücünün, verimliliğinin ve pazarlama etkinliklerinin artırılmasına, ar-ge ve teknoloji altyapısının oluşturulmasına, istihdam imkanlarının geliştirilmesine, işletmeler arası iş birliği düzeyinin artırılmasına katkı sağlaması hedeflenmektedir. Ayrıca su ürünlerinde çeşitlilik, katma değer, farkındalık artışı sağlanarak Sinop’un su ürünlerinde sektörü yönlendiren merkezi bir il konumuna getirilmesi hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Projemizin ilk ayağında Sinop Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 20 dönüm alanda su ürünlerinin işlenmesi, şoklanması ve depolanmasına yönelik tesis inşa edilecektir. Sinop ilimiz başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren işletmeler proje ile kurulan ortak kullanım tesisinden faydalanacak ve rekabet güçlerini artıracaklardır. İşletmelerin üretim ve pazar koşullarının iyileştirilmesine, mevcut ve muhtemel pazarlar ile entegrasyon sağlanmasına katkı sağlayacak tesis ile su ürünlerinde ticarileştirilebilir ürün sayımızı artırmış olacağız.“

Yaklaşık 30 ayda tamamlanması planlanan tasarımın yer teslimi bakanlık uzmanları gözetiminde 05.03.2021‘de yapıldı. Kuruluşun 18 ayda (2023) tamamlanması bekleniyor.

(Bu haber “vitrinhaber.com“dan derlendi)

Etiketler