Sinop: Yaban Hayvanları İçin Tam Donanımlı
HASTANE

<center> Sinop: Yaban Hayvanları İçin Tam Donanımlı </center><center><font color=’blue’> HASTANE </font></center>

Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP 10. Bölge Müdürlüğü‘nce Sinop‘ta yaklaşık 2 yıl önce kurulan Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, yaralı ve bakımına gereksinim duyulan peçeli baykuş, geyik, karaca, ayı gibi çok sayıda yaban hayvanını barındırıyor.

Bakanlıkça 2,5 milyon liraya tamamlanan ve 3 veteriner hekimin görev yaptığı merkezde ameliyathane ve röntgen odaları da bulunuyor.

Sinop, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Zonguldak illerine hizmet veren merkez, istenmesi durumunda öteki illerden gelen yaban hayvanlarına da kapılarını açıyor.

DKMP 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, 10 bin dekarlık alan üzerine kurulu merkezin 8 farklı bölümden oluştuğunu söyledi.

Merkeze her türden yaban hayvanının geldiğini vurgulayan Başyiğit, karaca, geyik, kartal, akbaba, peçeli baykuş gibi türlerin burada iyileştirildiğini anlattı.

Başyiğit, merkezde yaban hayvanlarının bakımı için tüm araç ve gereçlerin yer aldığını vurgulayarak, DKMP olarak doğal yaşamın korunması için ellerinden gelen çabayı sürdüreceklerini söyledi.

Merkezde Görevli Veteriner Hekim Ali Çalışkan:

“Eğer bir insan bir yaban hayvanına ulaşmışsa o hayvan ciddi yaralanmaya maruz kalmış demektir. Hayvan bu süreçte muhakkak aç kalma veya başka etkenlerden dolayı travma yaşamıştır. İşte bu duruma düşmüş tüm yaban hayvanları merkezimizde tedavi edilmeye çalışılıyor. Ancak bu çok zor bir süreç. En az iki aylık bir süreçten bahsediyoruz. Dünyada böyle durumlarda yaban hayvanlarının iyileşme oranı yüzde 45 seviyesinde. Merkezimizde ise bu oran yüzde 60’larda. Bu rakamı yaptığımız çalışmalarla daha yükseğe çıkarmaya çalışıyoruz.”

(Bu haber “vitrinhaber.com“dan derlendi)

Etiketler