Sinop Zeytini Canlanıyor:
ALINAN ÇELİKLER FİLİZLENDİ

<center> Sinop Zeytini Canlanıyor: </center><center><font color=’blue’> ALINAN ÇELİKLER FİLİZLENDİ </font></center>

Tarih boyunca zeytinciliğin önemli merkezlerinden biri olan Sinop’ta, yok olan zeytin üretiminin yeniden canlandırılması için başlatılan çalışmadan ilk olumlu sonuç alındı.

Yüzyıllık zeytin ağaçlarından alınan çelikler filizlendi.

Sinop Bilim Kültür Eğitim Derneği (BİLKE) Başkanı Ayşe Yaşar Sarıkaya:

“Akademisyenler, Sinop Belediyesi ve Sinop Bilim Kültür Eğitim Derneğimizin ortaklığında sürdürülen projemiz her geçen gün yüzümüzü güldürüyor. Bugün, BİLKE yönetim kurulu olarak, Sinop Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Serdal Küçükdemir eşliğinde Sinop Belediyesi serasında bulunan zeytin çeliklerini gördük. Asırlık zeytinlerden şubat ayında alınan çelikler filizlenmiş ve belediye görevlilerince yeni proje alanına dikilmek üzere paketlenmişti. Projede emeği geçen herkes, geleceğe taşınacak olan bu zeytin ağaçlarının her zerresine emeğini, sevgisini ve inancını sakladı. Zaman ve doğa adeta projemizde bizi destekledi ve olumlu gelişmeler kaydettik. Hem derneğimiz hem de bir Sinoplu olarak sonuçtan çok mutluyuz.”

Sinop Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Serdal Küçükdemir:

Sinop Belediyesi olarak, projenin bu aşamasında yeni bir uygulama alanı tahsis ediyoruz. Fidanların dikileceği yerler hazırlanıyor. Arkadaşlarımız çalışıyorlar, çeliklerden umduğumuzun üstünde sonuç aldık. Böylece, asırlık Sinop zeytinini yaşatacağız. Başkanımızla görüşüp çeliklerin dikim tarihini belirlememiz gerekiyor. Yerleri hazırlayalım, alanın bakımını yapalım önümüzdeki günlerde programa alacağız. Sinop’a özgü olan zeytin fidanlarımızı yakında toprakla buluşturacağız.”

(Bu haber “vitrinhaber.com“dan derlendi)

Etiketler