Taşköprü:
BEYAZ ALTIN‘DA EKİM ERKEN BAŞLADI

<center> Taşköprü: </center><center><font color=’blue’> BEYAZ ALTIN‘DA EKİM ERKEN BAŞLADI </font></center>

Önemli sarımsak üretim merkezlerinden Taşköprü‘de her yıl şubat ve mart aylarında ekilen sarımsak, bu yıl kuraklık beklentisi nedeniyle toprakla erken buluşturuldu.

Taşköprü Kaymakam Vekili Çağlar Partal ile Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, ilçeye bağlı Çetmi Köyü‘nde sarımsak ekimi yapan üreticilerle buluştu.

Çağlar Partal:

Taşköprü‘de son yağışlardan sonra çiftçimiz, üreticimiz bunu fırsat bildi. Ekim sezonu başladı. Taşköprü sarımsağı toprakla buluşuyor. Taşköprü‘de müthiş bir hareket var, herkes tarlalarda. Beyaz altınımızın hayırlı olmasını diliyorum. Taşköprü sarımsağının çok farklı bir marka değeri var, bu değer tüm Türkiye‘de biliniyor.”

Abdullah Çatal:

“Sarımsağımızın toprakla buluşması normalde mart ayının ilk haftasıdır. Bu sene ocak ayında başladı. İnşallah güzel mahsul bekliyoruz. Türkiye‘nin her tarafında sarımsak üretiliyor ama Taşköprü sarımsağı gibi değildir. Toprağın selenyum ve kükürt oranının çok olması nedeniyle Taşköprü‘nün sarımsak ekilen bölümünden hariç başka hiçbir yerde böyle sarımsak olmaz. Her yıl ortalama 20 ile 25 bin ton civarında hasat yapıyoruz. Ekim sezonunun Mart ayının 15’ine kadar süreceğini tahmin ediyoruz.”

Sarımsak Üreticisi Ahmet Ünvar da, kuraklıktan korktukları için bu yıl ekime erken başladıklarını vurgulayarak, ekimin ardından yağmur yağmasının güzel olacağını söyledi.

(Bu haber “sondakika.com“dan derlendi)

Etiketler