Tosya: 1 Kızılgeyiği Avlayanlara
27 BİN TL CEZA

<center> Tosya: 1 Kızılgeyiği Avlayanlara   </center><center><font color=’blue’>27 BİN TL CEZA </font></center>

Tosya‘da koruma altındaki bir kızılgeyiği avlarken suçüstü yakalanan 2 kaçak avcıya toplam 27 bin 101 lira ceza kesildi.

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, yaptığı açıklamada, ilçe dışından gelerek ormanlık alanda koruma altındaki türlerden 7 yaşındaki erkek kızıl geyiği vuran 2 kişinin kolluk görevlilerince suçüstü yakalandığını belirtti:

“Şahıslara Kara Avcılığı Kanunu‘na ve 2020-2021 Merkez Av Komisyonu kararlarına muhalefet etmekten kişi başı 2 bin 267 lira idari para cezası ile, öldürülen kızılgeyiğin tazminat bedeli olarak da 22 bin 567 lira para cezası uygulandı. Ayrıca bu kişilere ait 3 av köpeği ile 1 tüfeğe de el konuldu. Bu konuda denetimler artarak devam edecek. Kaçak ve bilinçsizce avlanmak bir doğa katliamıdır. Özellikle muhtarlarımızdan ve vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlı olmalarını ve yaban hayatını korumanın hepimizin sorumluluğu olduğunu hatırlatmak istiyorum.”

KASTAMONU’DA GEÇEN YIL 83 KİŞİYE 215 BİN TL CEZA

Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğü Kastamonu Şube Müdürlüğü‘nden yapılan açıklamada, yaban yaşamını korumaya yönelik çalışmaların aralıksız sürdüğü, 2020‘de de yasa dışı avlanmaya geçit verilmediği vurgulandı:

Kara Avcılığı Kanunu kararları doğrultusunda av koruma ve kontrol faaliyetlerine aralıksız devam eden ekipler tarafından 808 avcı denetlendi. Denetimler esnasında usulsüz avlandığı tespit edilen 83 kişiye 100 bin 407 lira idari para cezası, 114 bin 634 lira tazminat olmak üzere toplam 215 bin 41 lira cezai yaptırım uygulandı. Avda kullanımı yasak olan 9 av tüfeği, 3 projektör, 2 ses cihazına da el konuldu.”

(Bu haber “sondakika.com“dan derlendi)

Etiketler