TÜKODER Sinop:
ZAMLARA HAYIR

<center> TÜKODER Sinop: </center><center><font color=’blue’> ZAMLARA HAYIR </font></center>

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Sinop Şubesi’nin genel kuruluna katılan TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, Uğur Mumcu Alanı’ında düzenlenen basın açıklamasında, son günlerde peş peşe gelen zamlara tepki gösterdi:

“Temel ihtiyaçlarımızdan olan Elektriğe yapılan yüzde 15, son iki buçuk yıl içinde yüzde 70 zam. Doğalgaza yüzde 12 zam ile temel ihtiyacımız olan elektrik ve doğalgaza bir günde toplamda yüzde 27 zam . Elektriğin fiyatına gelen her zam aynı zamanda kayıp kaçak bedelinin de içinde olduğu dağıtım bedellerine ve vergilere de gelmektedir.”

“Ödediğimiz elektrik faturalarının yüzde 49,70 i enerji bedeli,  yüzde 31’i kayıp kaçak bedelinin de içinde olduğu dağıtım bedeli, yüzde 19,20 ise fon ve vergi toplamıdır. Görüldüğü üzere ödediğimiz faturaların yarıdan fazlası çeşitli bedeller adı altında şirket kasalarına gitmektedir. Asgari ücrete yapılan zam oranı ise sadece elektriğe yapılan zammın bile altında kalmıştır. Tüketici yine yoksulluğa ve açlığa terk edilmektedir.”

“Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda akaryakıta da zam gelmişti. Elektrik, akaryakıt ve doğalgaz zamları sonrasında, birçok ticari ve sınai işletme maliyetlerinin arttığı gerekçesi ile ürün ve hizmet fiyatlarını artıracaktır. Açıkçası bu zam oranları aldığımız tüm ürünlere yansıyacak olup ekmeğimiz daha da küçülecektir. Pandemi nedeniyle alım gücü düşen tüketici,hane geliri düşen aileler yoksulluğa ve açlığa terk edilmektedir. Ülkemiz nüfusunun yüzde 70 e yakını açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi vermektedir. Emeklilerimizin aldığı maaş asgari ücretin altında kalmış, adeta ölüme terk edilmektedirler.”

TÜKODER Sinop Şubesi Başkanı Neslihan Şahin:

“Türkiye’nin de imzaladığı evrensel haklarımızdan biri temel ihtiyaçların karşılanması hakkı; barınma, ısınma, aydınlanma, yeterli gıda ile beslenme, içecek ve kullanacak su bulma, haberleşme ve ulaşım gibi en temel hakları kapsamaktadır. Tüketicinin bu hakları göz ardı edilerek, Anayasanın 172 maddesi uygulanmayarak, emekçiler, emekliler, aç ve yoksullardan oluşan güçsüz tüketici kaderine terk edilerek,  güçlü olan sermaye korunmaktadır.”

“Millet bitmiş, esnaf çökmüş, siftah yokmuş kimsenin umurunda değil. İntiharlar varmış, borçlar artmış, tencerede kaynayan taşmış kimsenin bu halkı ciddiyete aldığı yok.”

TÜKODER olarak 83 milyon tüketici adına sesleniyoruz; Zamlar derhal geri çekilsin. Temel gıda ve temel ihtiyaçlarda KDV yüzde 1’e indirilsin. Halkın alım gücünü artıracak önlemler alınsın. Bir kerede tüketiciye yönelik ekonomik paket uygulansın. Tüketicinin yeterli beslenebilmesini ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek önlemler alınsın. Elektrik faturalarındaki Elektrik Kayıp kaçak bedelini kaldıracak yasal düzenleme yapılsın. Enerjiden yararlanmak çağdaş bir insan hakkıdır. Enerjinin tüm tüketicilere yeterli, kaliteli, düşük maliyetli olacak bir şekilde sunulması sağlansın. Tek asgari ücretle çalışan ve emeklilere, kısacası yoksul ve açlık sınırının altında yaşayan ailelere enerji, doğalgaz  desteği kamu eliyle sağlansın. Tüketicinin temel ihtiyaçlarını karşılayan yatırımlar kamu tarafından yapılmalı ve var olan özelleştirilen işletmeler kamuya geri kazandırılsın. Pandemi ve çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kriz koşulları sona erene kadar zor durumdaki tüm tüketicilerin elektrik, doğalgaz, su, internet, ve telefon gibi acil ihtiyaç olan hizmet bedelleri kamu tarafından ödensin”

(Bu haber “vitrinhaber.com”dan derlendi)

Etiketler