Üsküdar’da Sinoplular:
1,5 TON HAMSİ DAĞITILDI

<center> Üsküdar’da Sinoplular: </center><center><font color=’blue’>1,5 TON HAMSİ DAĞITILDI </font></center>

İstanbul‘da yaşayan Sinoplular, Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (SİYAD), 6-9 Ocak‘ta Maltepe‘de yapılacak Sinop Tanıtım Günleri öncesinde düzenlenen etkinlikte, Üsküdar Alanı’nda hamsi ve mantı şenliğinde buluştu.

1,5 ton hamsi dağıtılan etkinliğe ilgi yoğun oldu.

Hamsi ve mantının yanısıra Sinop‘a özgü yöresel tatlar da, yöresel giysili kadınlarca sergilendi.

Davul-zurna eşliğinde Sinop oyunlarının oynandığı etkinlikte erkekler keşkek dövdü; kadınlar mantı açtı.

SİYAD Genel Başkanı Adnan Çeliker:

6-9 Ocak‘ta Sinop Tanıtım Günlerimiz var. Bugün de hamsimiz ve yöresel yemeklerimizle lansman çalışması yapmak için Üsküdar Sahili’ndeyiz. Buradaki halkımızı Maltepe Sahili‘ne davet etmek için geldik. İlgiden memnunuz. Sinoplu hemşerilerimiz, şube başkanlarımız, vatandaşlarımız burada. İnşallah Maltepe Sahili‘nde daha büyük bir rüzgar estireceğimize inanıyoruz.”

‘SİNOP MANTISI’NA ‘COĞRAFİ İŞARET’

Sinop Mantısıcoğrafi işaret” aldı.

1 cm kalınlığında açılan hamurla hazırlanan, yarısı cevizli, yarısı sarımsaklı yoğurtla sunulan “Sinop Mantısı” “tescil“lendi.

Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haydar Gündoğdu:

“Girişimler sonucu Sinop‘a özgü mantımız Türk Patent ve Marka Kurumu’nca tescil edilerek koruma altına alındı. Sinop Mantısı, lezzeti sayesinde Sinop ve Türkiye’de önemli bir yer edindi. Sinop denilince akla ilk gelen tabii ki de mantı oluyor. Biz, Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak Sinop‘un bu değerli ürününü tescil ettirmek suretiyle koruma altına aldırdık. Hayırlı uğurlu olsun.”

(Bu haberler “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler