105 Yaşındaki Huriye Kastamonulu:
ATATÜRK’Ü GÖRDÜĞÜM GÜNÜ UNUTAMIYORUM’

<center>105 Yaşındaki Huriye Kastamonulu: </center><center><font color=’blue’> ATATÜRK’Ü GÖRDÜĞÜM GÜNÜ UNUTAMIYORUM’ </font></center>

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün 1925’te “Şapka Devrimi” için Kastamonu‘ya geldiği günü, 105 Yaşındaki Huriye Kastamonulu unutamıyor.

Huriye Nine, Atatürk‘ü dünya gözüyle görme olanağını bulmaktan mutluluk duyduğunu söyledi:

“Öğretmenlerimiz ‘Atatürk geldi, sizi öğleden sonra götüreceğiz!’ dedi. Bizi sıraladılar, ‘Atatürk’ü dinleyin‘ dediler. O gün hocamız bile ağladı. Bize şapkasını çıkararak selam verdi. Bastonu da koltuğunun altındaydı. O gün mutluyduk. ‘Ata’mızı gördük‘ diye arkadaşlarımızın hepsi sevindi.”

“Herkes ‘Çok yakışıklı’ demişti. Kurtardı her yeri, ‘Atatürk’ümüz ölmesin!’ diye el çırptık. Memleketimize geldi diye sevindik. Atatürk‘ü gördüğüm için çok seviniyorum. Atatürk‘ü gördüğüm günü unutmuyorum. Gözümün önüne geliyor. Rüyama bile giriyor.

Kastamonulu’nun Küçük Kızı Hatice Koşanoğlu:

“Annem o gördüğü günü hiç unutmuyor. Devamlı ‘Gözümün önüne geliyor‘ diyor. Bize de anlatıyor fötr şapkası, bastonu, pardösüsü, mavi gözlerini hiç unutmuyor. ‘Çok yakışıklıydı‘ diyor. Hepimiz mutlu oluyoruz konuştukça, gurur duyuyoruz.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler