Bozkurt Sanayi Sitesi:
90 KİŞİNİN SELE KAPILMASINI ENGELLEDİ

<center> Bozkurt Sanayi Sitesi: </center><center><font color=’blue’>90 KİŞİNİN SELE KAPILMASINI ENGELLEDİ </font></center>

Bozkurt Sanayi Sitesi’nde 90 işçinin çalıştığı bir tekstil fabrikası olan Yusuf Yıldız, yakınlarından ilçede şiddetli sel olabileceğini öğrendi.

Sel gelmeden 20 dakika önce fabrikasındaki 90 işçiyi “tahliye” eden Yusuf Yıldız, böylece çalışanlarının sulara kapılmasını engellemiş oldu.

Yusuf Yıldız:

“Arkadaşım su seviyesinin normal olduğunu söyledi. Biraz sonra tekrar beni aradı ve ‘Ne yaptınız, nasıl bir tedbir aldınız?’ dedi. Ben de arabaları yukarı çektiğimi söyledim. İçime yine kuşku düştü. Daha yukarıda olan bir belediye çalışanını aradım, ‘Acaba tahliye mi etsek?’ dedim. Burada sel filan yok o zaman, hafif bir yağmur yağıyor. O da ‘Bana sorarsanız tahliye edin‘ dedi. Ben de tahliye kararı aldım.”

“Arkadaşlarım da beni dinlediler. En son kalan Abana servisini de ben kendim yetiştirdim. Abana‘da servisi bıraktığım zaman, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kastamonu Şubesi beni aradı. Sel afetinin olacağını, fabrikayı terk etmemizi söyledi. Ben de tahliyemizin başarıyla gerçekleştiğini söyledim.”

“…Hala bulaşıkları filan yıkattığını, temizlik yaptığını söyledi. Ben de hemen fabrikayı terk etmelerini söyledim. O ara ben de yukarıda “Şehitlik”in oraya kadar gelebildim. Zaten herkeste bir panik vardı. Selin geldiğini yukarıdan gördüm. Müdürü aradığımda sanayinin başında olduğunu söyledi. Hemen arabayı terk etmesini, sanayideki herhangi bir dükkanın çatısına çıkmasını söyledim. Onlar 5 kişiydiler. Bu 5 kişi çatıya sığındı. Gece 04.00 gibi Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekiplerince kurtarıldılar. 90 kişiyi başarıyla Allah‘a çok şükür, herhangi bir kayıp olmadan tahliye edebildik. Fabrikamız kullanılamaz hale geldi. Yaklaşık 100 makinemiz sel ile gitti. Hiçbir ekipmanımız kullanılacak durumda değil. Zaten fabrikamızın da yıkım kararı alındı.”

“Bir gün sonra çarşıda gördüğüm bir terzi ablamız var. Neredeyse boynuma sarılacaktı. ‘Sen elemanları tahliye etmeseydin biz çarşının içinde boğulacaktık‘ diyebildi bana. Bizim elemanların telaşı ve çarşıdaki insanları uyarması sebebiyle de bayağı can kaybının önüne geçmiş olduk.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi”

Etiketler