Çatalzeytin:
KORU YAYLASI ÇATALZEYTİN’İNDİR!

<center> Çatalzeytin: </center><center><font color=’blue’> KORU YAYLASI ÇATALZEYTİN’İNDİR! </font></center>

Çatalzeytin Koru Yaylası’nın Taşköprü yaylası gibi sosyal medyada paylaşım yapılması köy muhtarlarını ve İstanbul’daki Çatalzeytin Derneklerini uyandırdı.

Koru Yaylası‘nı kullanan Hacıreis, Hacıreissökü, Sökü, Karacakaya ve Çatak köyleri muhtarları bugün (10 Haziran) Çatalzeytin Kaymakamı Mubin Demirkıran’a Koru Yaylası’na ilişkin hazırladıkları ortak dilekçeyi verdi.

Çatak Köyü Koru Yaylası Derneği Başkanı Birol Pulatkan “Pandemi dolayısıyla her yıl yaptığımız Koru Şenliği’ni 2 yıldır gerçekleştiremedik. Gelecek yıl  coronavirüs engeli olmazsa Çatak Köyü Muhtarlığı ile ortaklaşa çalışma yaparak Koru Şenliğ’ini düzenleyecek ve tüm çevre köyler halkını davet edeceğiz” dedi.

Muhtarların kaymakamlığa verdiği dilekçe:

Çatalzeytin Koru Yaylası, Karadeniz’in en büyük yaylalarından biridir. Koru Yaylası’nı bahar mevsiminden başlayarak, sonbahar sonuna kadar köylülerimiz kullanmakta, yaylacılık yapmaktadırlar. Koru Yaylası’nı, Çatak, Karacakaya, Hacıreis, Hacıreissökü ve Sökü köylerimizin kullanma hakkı vardır. Koru Yaylası, Çatalzeytin ilçe sınırları içinde yer almaktadır . Koru Yaylası’nda Çatalzeytin Orman İşletme Müdürlüğü’nün sosyal tesisleri mevcuttur.”

Koru Yaylası‘nın Çatalzeytin’e ait olduğu resmi kayıtlarda da görülmektedir.”

“Söz konusu yaylamız bölgenin en güzel yaylalarından biridir, göz bebeğimizdir.”

Koru Yaylası’nda her yıl düzenli olarak piknik ve festival gibi etkinlikler yapılmaktadır. Hatta ilçemizin en büyük organizasyonu olan ‘Çatalzeytin Ginolu Gümüş Balık Festivali’ düzenlendiği yıllarda Koru Yaylası bu organizasyonun bir parçası olmuş ve olmaya devam edecektir.”

Koru Yaylası’na gelecek her konuğumuza evimizin, yöremizin ve gönüllerimizin kapısı geçmişte açık olduğu gibi gelecekte de sonuna kadar açık olacaktır. Koru Yaylası’na ziyaretçilerin gelmesinden hiçbir zaman rahatsızlık duymadık, aksine bu ziyaretlerden ziyadesiyle memnuniyet duymaktayız. Ancak, Koru Yaylası’nın başka bir ilçeye ya da yöreye aitmiş gibi algı oluşturulmasından büyük bir rahatsızlık duymaktayız.”

“Son zamanlarda Çatalzeytin ilçe sınırları içinde olan Koru Yaylası ile ilgili olarak Taşköprü Kaymakamlığı’nın sosyal medya hesaplarının da içerisinde yer aldığı ve farklı sosyal medya hesaplarından Koru Yaylası’nın Taşköprü İlçesi’ne ait olduğu görüntüsünün verilmeye çalışıldığını üzülerek görmekteyiz ve takip etmekteyiz. Bu durum hem yöre halkında hem de gurbetteki hemşehrilerimizde ciddi bir rahatsızlık uyandırmıştır.”

“Dost ve komşu ilçemiz Taşköprü, Koru Yaylası’nda spor ve turizm etkinliği düzenlemek isterse önce ilgili merciilerden yasal izin almalıdır. Koru Yaylası’nın Çatalzeytin’e ait olduğu da vurgulanmalıdır.”

Koru Yaylası tamamen Çatalzeytin’e ait olup, Taşköprü İlçesi ile ortak kullanımı söz konusu değildir.”

“Ekte sunduğumuz sosyal medya paylaşımlarının kaldırılmasını ve Koru Yaylası’yla ilgi bu tarz paylaşımların yapılarak sanki Taşköprü’ye aitmiş gibi algı oluşturulmaması gerektiği hakkımız ve dostane dileğimizdir.”

“Gerekli işlemin yapılmasını, ilgili kurum ve kişilerin uyarılmasını arz ederiz.”

(Bu haber “facebook.com/catalzeytin.mektubu”ndan derlendi)

Etiketler